21. února 2019 1:02 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Slavíme společně s našimi polskými sousedy

Sousedský masopust vypukne v Náchodě 2. března v 9 hodin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sousedský masopust vypukne v Náchodě 2. března v 9 hodin | foto: ARCHIV RADNICE

NÁCHOD (Královéhradecký kraj) Jsem moc rád, že lidové tradice, které neodmyslitelně patřily k životům našich předků, si k nám stále více nacházejí cestu i v dnešní době.

V posledních letech se dokonce stávají velmi oblíbené a vyhledávané, a právě masopust je jednou z nich. V sobotu 2. března se u nás v Náchodě uskuteční další ročník Sousedského masopustu, který pořádá Středisko volného času Déčko Náchod. A já jsem rád, že jako každý rok mohu poskytnout této skvělé akci svoji záštitu.

Novou tradici Sousedského masopustu jsme odstartovali už před čtyřmi lety ve spolupráci s našimi polskými sousedy z města Kudowa-Zdrój. Pořádání akce se chopili studenti z Náchoda spolu se studenty z polských škol v rámci společného projektu Participace, a tuto tradici, která je společná oběma zemím, přivedli opět k životu. Už první ročník se setkal s velkým zájmem lidí, kteří dorazili v rozmanitých maskách, a další ročníky byly stejně oblíbené. Studentům a všem ostatním, kteří se podílí na organizaci, bych rád poděkoval, protože tato krásná tradice si opět získala srdce všech místních generací.

Přípravy na Sousedský masopust jsme zahájili už v minulém týdnu, kdy jsme zřídili tvořivou dílnu pro společné vyrábění masek. Průvod odstartuje ve 14 hodin od Itálie, během něho na účastníky čekají zajímavá zastavení se scénkami. Veselice na náměstí pak bude zahájena ve 14.30 hodin předáním klíčů od města Náchod, bude pokračovat pěveckými vystoupeními českých i polských interpretů a na závěr pohřbíme basu. Tento zvyk už od nepaměti uzavírá masopust a symbolizuje konec hlasitých radovánek. Kdo by si ale chtěl užít atmosféry masopustu už od rána, může vyrazit na řemeslné trhy na Masarykovo náměstí, probíhat tam budou celý den. Od 15 hodin pak bude v Beránku připraven navazující masopustní karneval pro děti a od 19 hodin masopustní bál pro dospělé.

Těším se, že si společně tento veselý den užijeme. A hlavně nezapomeňte na masku. Pro každého „maskovaného“ návštěvníka máme přichystané koblížky a guláš zdarma, v průvodu totiž určitě pořádně vyhládne.

JAN BIRKE, starosta Náchoda, ČSSD

JAN BIRKE, starosta Náchoda, ČSSD

JAN BIRKE, starosta Náchoda, ČSSD

Najdete na Lidovky.cz