21. února 2019 1:28 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Neřesti a Ctnosti přilákají na pět se lidí, přidejte se i vy

Koblihová soutěž | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koblihová soutěž | foto: FOTO PATRIK BLÁHA

SIBŘINA/SLUŠTICE (Středočeský kraj) Již 18. ročník masopustního veselí se u nás uskuteční 2. března. Průvod se tentokráte uskuteční na téma Neřesti a Ctnosti.

Místní masopust je mimořádný a unikátní nejenom kvůli pořádání soutěží pro děti, mládež a dospělé, ale i proto, že oživuje kulturní vesnické tradice, vytváří zájem o místo, kde společně žijeme a spojuje lidi z blízkých vesnic i vzdáleného okolí. Poslední roky se jej účastní přes 500 lidí.

Naše obec Sluštice se letos zapojí již podruhé. Od 11.30 hodin uvidíte v Květnici na hrázi rybníka za mlýnem volbu masopustního krále, nebude chybět ani forma masopustního ohňostroje nazvaná „masostroj“, koblihová soutěž, krmení hladového Bakchuse. Obdivovat lze spoustu dalších maškar a masopustních zvyků. Dojde i na odtajnění Masopustní královny všech NEŘESTÍ, která požádá o Masopustní právo starosty vesnic Květnice, Sibřina, Dobročovice, Sluštice a Újezd na Lesy. Ti pak královnu a vyvoleného krále masopustu oddají. Veselí za zvuku malého orchestru nadaných amatérů Jitřenka doprovodí jedinečný kejklíř Vojta Vrtek, ale také Smrtka, Půst, Medvěd, Kominík a veselá Klybna. Samozřejmostí bude dostatek dobrot k jídlu i pití, např. uzené selátko od party řezníků, opojné moky pro děti i dospělé z Květomlýnského stánečku i jedinečné kořalečnice. Pro pobavení všech bude letos přichystaný koňský handl s handlířem a dostihovými koňmi, věštby od „cikánky“ z ruky i kávy nebo soutěž Pravda či lež? Největší atrakcí je vždy pro všechny soutěž v pojídání koblih.

Masopustní průvod se za zvuků bubnů vydá z Květnice skrze bránu štědrosti či lakoty – záleží na tom jakou si vyberete - do vedlejší obce Sibřina, kde bude od 12.15 hodin na Paloučku v Centru kultury a vzdělávání SOSÁkov připravena další zábava: Masocukrárna, Kafíčkový kiosek, výborné tradiční masopustní jitrnice, jelítka a další pochutiny. Nejen pro děti zde bude v provozu řetízkový kolotoč. Nesmí chybět ani pouťová cukrová vata a trdelník. K tanci i poslechu zahraje autentický pouliční šramlband Péro za kloboukem reprodukující s nebývalým nasazením letité evergreeny, písně lidové či zlidovělé, pro publikum zletilé pak i lehce lechtivé. Od 16 hodin je připraveno divadlo Saframorte aneb Rakvičkárna, ozdobená šlehačkou, bílou jako smrt. Konec masopustu bude zakončen lehce netradičně, a to masopustním praním hospodyně s hospodářem a čertí tombolou.

Na masopust srdečně zve Sibřinsko-stupický spolek SOSák, který akci organizuje a který zároveň letos oslaví 18. let od svého založení. Sraz účastníků ve Slušticích je v 11 hodin na návsi před hostincem, v Újezdě nad Lesy v 10.30 u Rákosníčkova hřiště na sídlišti Rohožník, v Dobročovicích v 11 hodin před obecním úřadem (bývalá budova školy), Květnice/Sibřina má sraz v 11.30 na hrázi rybníka za mlýnem. Masky si lze zapůjčit týden předem v Sibřině v centru SOSákov.

Starostové předávají Masopustní právo královně Masopustu. Zleva: Újezd nad Lesy...

Starostové předávají Masopustní právo královně Masopustu. Zleva: Újezd nad Lesy (Milan Samec, ODS), Květnice (Stanislav Plocek, NK), Sluštice (Jaroslav Pavlíček, Sdružení zastupitelů obce Sluštice), Dobročovice (Marcel Slováček, STAN)

JAROSLAV PAVLÍČEK, starosta obce Sluštice, Sdružení zastupitelů obce Sluštice

Každá ponožka jiná na podporu lidí s Downovým syndromem
Každá ponožka jiná na podporu lidí s Downovým syndromem

21. března je Světový den Downova syndromu, který bývá označován také jako Ponožkový den. Podpořit lidi s tímto postižením může každý. Stačí si obléknout veselé ponožky a hlavně každou jinou.

Najdete na Lidovky.cz