29. října 2013 8:05 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZVĚŘINA: Z voleb do blázince

Michal Hašek se po volbách pustil do boje se spolustraníkem Bohuslavem Sobotkou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michal Hašek se po volbách pustil do boje se spolustraníkem Bohuslavem Sobotkou. | foto: ČTK

Sněmovní volby převrátily život těm stranám, na kterých naše polistopadová politika stavěla. Triumf levice se nekonal a sociální demokraté s dvaceti a půl procentem zůstali míle za svými vlastními představami.

ODS určitě čekala odliv voličů, ale že nebude mít ve třech krajích jediný mandát, to předpokládal málokdo.

Faktický vítěz, hnutí podnikatele Babiše, je stále stejně nečitelné, ale tím, že obsadilo druhé místo, získalo nezastupitelnou roli při sestavování vlády.

Po volbách nezačali vítězové přemýšlet, co a jak mohou z programových slibů prosadit, nýbrž koho a jak odstranit. Ještě v sobotu se byl Michal „Jidáš“ Hašek domlouvat v Lánech s prezidentem Zemanem na tom, jak odstavit předsedu strany. Vzápětí byl Sobotka vyšachován z vyjednávacího stranického týmu o budoucím vládním aranžmá.

ČTĚTE TAKÉ:

Ostatní parlamentní strany celou šarádu nevěřícně sledují. Nějaký názorový střet čekal uvnitř ČSSD asi každý, jenže straníci se nehádají o ideje, o priority, ale čistě jen o moc.
Případní koaliční partneři jsou v rozpacích, nevědí, s kým mají jednat. Hloupější a arogantnější kus ČSSD se svými voliči mohla těžko sehrát. Dochází na předvolební varování Bohuslava Sobotky, pokud sociální demokracie nebude alespoň navenek jednotná, nemůže sestavit vládu a vést koalici.

Je dost dobře možné, že koalici bude nakonec sestavovat hradní příručí Hašek, ale v tom okamžiku přestane ČSSD být svébytnou parlamentní stranou a započne otevřený střet mezi prezidentem a zbytkem sněmovny o charakter naší parlamentní demokracie.

Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky