10. srpna 2010 8:15 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

WEISS: Záchranná brzda

Solární elektrárna na Moravě - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Solární elektrárna na Moravě - ilustrační foto. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

Stačí chvíli nedávat pozor, a kdekterý obor podnikání může zastarat. Objeví se nová technologie, a výrobek je rázem pasé, trh se otevře dovozcům, a dosavadní výroba se přestane vyplácet...

Tyto "větry tvořivé destrukce" jsou prospěšné, protože se při nich uvolňují zdroje pro nové, produktivnější využití.

Solární boom představoval sice nové, ale nikoli produktivnější využití zdrojů. Musel být dotován námi všemi z plodů nějaké jiné, skutečně produktivní činnosti. A bylo by nám i podnikatelů v solární energii líto. Nést riziko, že se investice zhatí, a reagovat na všechny změny způsobené aktéry na trhu je dost velká honička. To poslední, co potřebujete, je, aby vám podmínky ještě svévolně měnil stát.

Jenže tito podnikatelé nepodstupovali normální riziko. Šli do podnikání, které hloupý stát garantoval. Je to poučení propříště: Stát dal, stát vzal.

Chyba není, že se pravidla mění teď. Chyba je, že pravidla vůbec vznikla a zůstávala beze změny dlouho poté, co bylo každému, kdo se na obor jen zběžně podíval, zřejmé, že funguje na principu letadla. Ekonomickou logiku nelze nahradit ani ideologií, ani oparem moderní technologie.