6. září 2017 12:10 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZÍDEK: O falšování dějin v Lidlu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 66Diskuse
Kříž u kostela - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kříž u kostela - ilustrační foto | foto: Shutterstock

Nejateističtější národ světa, jenž v posledních desetiletích bez sentimentu zlikvidoval stovky kostelů a tisíce dalších křesťanských památek, vytáhl do boje za kříže na pravoslavných svatostáncích v Řecku, které si zlý nadnárodní řetězec dovolil vyretušovat na obalech a reklamních letácích. Celá kauza je samozřejmě směšná, ale nikoli bezvýznamná. Vypovídá totiž hodně o Češích.

Na počátku nicméně stojí případ určitého druhu demence, kterému se zvláště daří ve velkých korporacích. Pokud chce Lidl zůstat nábožensky neutrální, proč si pro reprezentaci Řecka vybral zrovna kostely na Santorini? Není dost jiných vizuálních symbolů této země, jež nemají žádné náboženské konotace? Proč místo kostelů dotčené chipsy nezabalí třeba do siluety Akropole? Nebo si v Lidlu myslí, že by někomu vadil pohanský charakter slavné ruiny? Umazáním kříže se z kostela na fotografii nestane obchodní dům nebo lázně.

Z publikovaných reakcí plyne, že pro většinu Čechů je náboženský rozměr aféry druhořadý, vadí hlavně „falšování dějin“ a „politická korektnost“. Dokonce ani kardinál Duka ve svém komentáři nečerpá z nějakých církevních autorit, ale z Orwella. Zmiňuje také vymazání doutníku na fotografii Winstona Churchilla nebo Clementise po boku Klementa Gottwalda. (Zde by se dalo připomenout, že ještě před Únorem byl z prvorepublikových fotografií vymazáván generál Syrový sedící vedle prezidenta Masaryka.)

Obal potravinářského zboží nebo reklamní leták je ale to poslední místo, kde by mohl soudný člověk očekávat stoprocentní vizuální shodu mezi zobrazovaným a obrazem. Vymazání křížů považuje kardinál a mnozí další za „příznak hluboké choroby“ a bezmála totalitní hrozbu. Stejné a mnohem běžnější vymazávání celulitidy modelek nechává pana kardinála chladným. Zřejmě proto, že na protestech proti degradaci ženského těla se nedají nahánět politické body pro spřízněnou lidovou stranu.

V ětšina Čechů se ani nepokouší podívat se na celou věc očima těch druhých. Zatímco pro křesťany je kříž posvátným symbolem, pro jinověrce a bezvěrce může být znamením poroby, útlaku a staletého násilí. Pokud věříte v jiného boha než toho křesťanského, není pro vás krucifix ničím více než nechutným zobrazením umučeného člověka ak tomu použitého popravčího nástroje. O morbiditě kříže není pochyb – kdyby byli ti, kdo Krista poslali na smrt, trochu humánnější a místo trýznivé smrti na kříži jej oběsili, klaněli by se křesťané dva tisíce let oprátce a na čele si dělali kolečko?

Pokud vám záleží na našich křesťanských tradicích, neztrácejte čas bojkotem Lidlu nebo psaním pohoršených reakcí nad tím, že vymazali křížek z chipsů. Choďte raději do kostela, přispívejte na opravu církevních památek a dodržujte desatero.

  • 66Diskuse
Petr Zídek

Autor

Petr Zídekpetr.zidek@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz