Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kardinál Duka píše kvůli Lidlu řeckému velvyslanci. Vymazání křížů považuje za nekulturní

Česko

  11:32aktualizováno  13:27
Praha - Na vymazané křesťanské kříže na výrobcích obchodního řetězce Lidl zareagoval po ministrovi zemědělství Marianu Jurečkovi (KDU-ČSL) i kardinál Dominik Duka, tentokrát mezinárodně. Ve svém oficiálním dopisu adresovaném řeckému velvyslanci v Česku označil marketingový přešlap řetězce za nekulturní akt a vyjádřil obavy z budoucího odstraňování skutečných křížů.

Kardinál Duka foto: Foto Michal SváčekMAFRA

V dopisu adresovaném Efthymiu Efthymiadesovi vyjádřil sympatie s Řeckem kvůli akci Lidlu, který na výrobcích prodávaných v rámci aktuální akce „Řecký týden“ odstranil kříže na snímku z ikonického středomořského ostrova Santorini. Zdůvodnil to obchodní politikou firmy, jejíž součástí je „zachování náboženské a politické neutrality“.

„Považuji něco podobného za bezprecedentní a nekulturní akt. Přestože se představitelé tohoto obchodního řetězce po vyjádření odporu tisíců lidí v celé Evropě omluvili, nezbavím se hořké chuti z toho, v jakém světě žijeme,“ píše Duka, podle něhož musí být pro ortodoxní zemi, jakou je Řecko, podobný krok řetězce „nekulturním a barbarským“ činem.

Detail na jeden z produktů řetězce Lidl.
Taštičky z listového těsta se špenátem

Podle Duky nemusí zůstat jen u úpravy snímků. „Zatím jde ‚jen‘ o falšování fotografií, ale jsou zde obavy, že zakrátko může odejít k odstraňování skutečných křížů i z kostelů. Naše evropská civilizace je tvořena několika kořeny, řecká demokracie a filozofie je jedním z těch nejdůležitějších. Jejich neznalost, ignorování a potlačování jejich vnějšího výrazu svědčí o prioritách, které mají někteří obchodníci,“ varuje Duka v otevřeném dopisu, který se objevil na oficiálních stránkách kardinála.

„Dopis pana kardinála nám nepřísluší komentovat,“ odpověděla na dotaz serveru Lidovky.cz tisková mluvčí Lidlu Zuzana Holá a zopakovala dřívější vyjádření společnosti k odstranění křížů.

„Naším záměrem rozhodně nebylo kohokoliv urazit a za vzniklou situaci se velmi omlouváme. Výrobky v rámci tematické akce Řecký týden jsou prodávané na mnoha evropských trzích současně. Design obalů byl proto vytvořen mezinárodním týmem pro výrobky určené do všech zemí, tedy i do České republiky. Lidl ČR na něj neměl žádný vliv. Do budoucna se z této zkušenosti při přebírání designu z jiných zemí rozhodně poučíme,“ uvedla mluvčí.

Za rozhodnutím ale podle dřívějšího vyjádření společnosti stojí i firemní politika. „Součástí naší obchodní politiky jako mezinárodní obchodní společnosti je zachování náboženské a politické neutrality,” citoval v pátek server Novinky.cz vyjádření Kateřiny Jaškové z oddělení firemní komunikace Lidlu.

Jurečka nepřímo vyzval k bojkotu

Nesouhlasně se k akci Lidlu v sobotu vyjádřil i lidovecký ministr zemědělství Marian Jurečka. „Pokud chtějí a používají symbol tradičních pravoslavných kostelů na fotografii, tak pak to mají používat se vším všudy. Každý slušný vzdělaný člověk ví, že to je velká historie křesťanství, která má své symboly. Ke kostelu patří kříž stejně jako k islámu patří některé symboly a všichni to víme,“ znělo vyjádření ministra zemědělství, uvedl ministr v rozhovoru pro Radiožurnál.

Zákazníky nepřímo vyzval k bojkotu řetězce. „Je na zvážení, aby lidé sami zvážili, zda takovouto kampaň na řecký týden podporovat tím, že tam přijdou v týdnu nakupovat,“ řekl Jurečka.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!