18. září 2013 8:13 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZLÁMALOVÁ: Dotovaný miliardář

Majitel NWR Zdeněk Bakala (vprav) v dole Paskov. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Majitel NWR Zdeněk Bakala (vprav) v dole Paskov. | foto: ČTK

Soukromí majitelé OKD, jejichž veřejně známou tváří je miliardář Zdeněk Bakala, který má v dolech třetinový podíl, odpálili předvolební společenskou rozbušku. Na severu Moravy se kvůli krizi dolů a oceláren bojí o práci desítky tisíc lidí. Vážné existenční problémy má totiž nejen Paskov, ale celá firma.

Ceny uhlí jsou přes mírné zlepšení z tohoto týdne tak nízké, že těžit přestalo dávat ekonomický smysl. Nic nenasvědčuje, že by se to v příštích letech změnilo. Těžit znamená dotovat. To je proti zájmům dvou třetin akcionářů dolů (Bakalova partnera Petera Kadase i těch, kdo si pořídili akcie na burze).

Jejich pragmatismus ale ohrožuje postavení Zdeňka Bakaly, mecenáše společenského proudu, odvolávajícího se na vysoké etické zásady Václava Havla. Být finančním dravcem, inkasujícím zisky a prchajícím, když přijdou ztráty, a zároveň moralistou je nepříjemná dvojrole. Prezident Miloš Zeman nebude váhat ani minutu a využije ji proti předsedům ČSSD i TOP 09, kteří mají k Bakalovi nejblíž.

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz