Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

ZVĚŘINA: Debata s úrovní. Eurovolby nebudou klidným pochodem za trafikou

Názory

  5:00
PRAHA - Peníze, ty stojej za hádku, praví v textu písně Michal Horáček a politické strany mu dávají za pravdu. Eurovolby jsou sice jen jednou za pět let, ale představují nejen velice dobře honorovaný úvazek pro zvoleného politika, ale též příležitost pro financování mnoha asistentů/expertů/ trafikantů/příbuzných, to už záleží na schopnostech a vkusu zvoleného jednotlivce.

Evropský parlament ve Štrasburku. foto: Reuters

Strany se však o eurokandidáty hádají i z jiných důvodů. Například lídr opozice, ODS, má nyní europoslance dva, ale měla jich devět. O tomto počtu mandátů si ale nechá jen zdát, protože není už na křídle protibruselsky naladěných jediná, a navíc nenabízí nic zvláštního. I s přihlédnutím k faktu, že dlouhodobého eurolídra Jana Zahradila zná mnoho voličů, si strana musí přiznat, že tento pán málokoho nadchne. Zajímavé kandidáty jako například bývalého ministra a senátora Alexandra Vondru, který je ve straně solitérem, zas nechtějí stranické struktury pustit výš. Inu, slimáčci se strachují o salátek, a tak může nabídka modrých do eurovoleb znít: Volte náš inventář. Volby mají další háček: i pokud ODS získá víc mandátů než ve volbách minulých, předstižena Piráty bude jen těžko předstírat triumf.

Házel lahve na policisty, dostal podmínku. Teď chce do europarlamentu za komunisty

Piráti jako populistické uskupení bez názoru a ukotvení se obecně považuje za proevropské, ačkoli strana vyzdvihuje i sdružuje elementy krajní levice či proruské aktivisty. Piráti nás budou plamenně přesvědčovat o nepochybné prozápadní orientaci, přitom ale do důležitých postů nominují exoty, kteří klidně hlásají opak. Avšak Piráti těží z toho, že jsou novou a neokoukanou stranou. Podobně to má ANO, tomu se euroklub dokonce rozpadl.

Stranám menším nebo nezadržitelně upadajícím jde u eurovoleb, kromě kontaktu s Bruselem jako centrem unijní politiky, též o test, do jaké míry jsou poměrně nepříznivě vyznívající průzkumy voličské přízně vypovídající.

Letošní eurovolby nebudou pro tuzemskou politiku volbami druhého řádu ani náhodou.

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...