13. října 2018 20:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZVĚŘINA: Dvojitý pád Pavla Bělobrádka. Lidovcům chyběla odvaha i velkorysost

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 18Diskuse
Pavel Bělobrádek ve volebním štábu KDU-ČSL. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Bělobrádek ve volebním štábu KDU-ČSL. | foto:  František Vlček, MAFRA

Předseda KDU- ČSL Pavel Bělobrádek oznámil ještě v průběhu voleb, že už na předsedu strany kandidovat nebude. Nic jiného ani neplánoval, avšak odchod z čela strany měl nastat za jiných okolností.

Ještě na počátku kampaně byli lidovci plní optimismu, nominovali 12 vlastních kandidátů a tři společně s jinými stranami a uskupeními. Obhajovali tři mandáty, mimo jiné i hejtmana Jiřího Čunka. Strana se už už viděla jako nejsilnější uskupení v Senátu, ale nepovedlo se a předseda se dokonce nedostal do Senátu.

Pavel Bělobrádek odejít musí, aby se strana rozhodla co dál. Lidovcům rozhodně neprospělo, že čtyři roky vládli po boku ČSSD a ANO a po volbách si udělali z hnutí Andreje Babiše boxovací pytel. Na ANO toho je ke kritizování spousta a rozhodně to není uskupení, které si nějaké ostřejší slovo nezaslouží, nicméně lidovci podcenili fakt, že s těmi strašlivými ohroziteli demokracie tvořili vesele koalici. Volič si musel položit otázku zda se strana lidová a její představitelé přetvařovali v uplynulém volebním období a nebo až v tomto. Na podstatě politiky ANO a Andreje Babiše se totiž v průběhu času nezměnilo nic.

Pavel Bělobrádek byl dlouho vnímán jako předseda zachránce, pomohl straně znovu do poslanecké sněmovny i do vlády. Lidovci se mohli cítit silní jako kdysi. Jenže jim zároveň chyběla odvaha a velkorysost, společný projekt se Starosty před sněmovními volbami dost ostudně odpískali a jejich maximou byla jistota vrabce v hrsti. Starostové, kteří byli před sněmovními volbami hodně nesví z toho, že museli měnit své plány, se mohou dnes na lidovce dívat hodně z vysoka. Lidovci si budou muset poradit nejen s hledáním programu, ale i s oslovením mladšího elektorátu, který dnes pokukuje po kdekom, jen klidnou sílu přehlíží.

  • 18Diskuse
Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz