8. října 2014 10:30, aktualizováno  17:30 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZVĚŘINA: Krnáčová se ‚nám‘ na to vykašle

Adriena Krnáčová z hnutí ANO kandiduje na pražskou primátorku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Adriena Krnáčová z hnutí ANO kandiduje na pražskou primátorku | foto: MAFRA - Dan Materna

Politici staré doby, tedy ti, kteří o sobě věděli, že jsou politiky, nám vždy před volbami slibovali výhradně modré z nebe. Paní Krnáčová, slovenská kandidátka na pražskou primátorku za ANO, to dělá jinak. Oznámila nám, že jestli nebudeme disciplinovaní a nedáme jí dostatek hlasů, tak se „nám“ na to vykašle.

Takovou urážku voličů by nevypustil z útrob ani etalon arogance Ivan Langer či Václav Klaus. Paní Krnáčová opravdu není politik, plive totiž občanům do tváře ještě před volbami. Jak může ohrnovat nos nad ostudným chováním Zdeňka Tůmy a zároveň naznačovat, že se hodlá zachovat stejně? Pan Tůma sliboval, že si vezme Prahu „na triko“, a když se ukázalo, že nebude primátorem, šel vydělávat. Je to jeho rozhodnutí a v nějakých budoucích volbách by mu věřil jen blázen.

K TÉMATU:

Paní Krnáčová je ve své aroganci „jen“ nezkušená a neví, že jako politička, kterou jako kandidátka do politické funkce už je, si nemůže dovolit to, co pro ni bylo běžné v rámci neziskovky – nátlakové skupiny – mluvit do všeho bez jakékoli odpovědnosti.

Demonstruje tak bezděčně systémovou, dalo by se říci konstrukční, vadu celého hnutí ANO. Hnutí oslovuje ty, kteří by do politiky nešli (protože se nechtějí prokousávat stranickými strukturami), a dává jim vysoké funkce nebo jejich příslib na základě sympatií, například pana Babiše či jeho důvěrníků. Tihle lidé nemusejí, kromě někdy dost sporných manažerských schopností, prokázat nic a na kandidátku se dostanou. V politické straně by museli o místo bojovat, přesvědčovat spolustraníky, argumentovat a nabízet nějaké nápady – program. 

Pro paní Krnáčovou vyrobili jakýsi program najatí kreativci – přesně podle volebního hesla „prostě ho vymysleli“. Že instantní političku ani tento prefabrikát nezajímá a že jí jde jen o to sedět hodně vysoko, nám doložila velmi zřetelně. Hnutí ANO se jí nepoděkuje. Pražané by měli.  

Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky