7. listopadu 2019 10:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZVĚŘINA: Odboráři u Chlumce. Stávka škol rozhodně veřejnost nevyburcovala

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

Zpackaná, nebo úspěšná? O včerejší stávku učitelů se přel ministr školství Plaga s odboráři. Přebíjeli se přitom počty protestujících škol. Zatímco ministerstvo počítalo jen ty opravdu zavřené či s omezenou výukou, odboráři připočítávali i školy, které vyučovaly bez omezení a stávku podpořily jen verbálně.

Shrnutí odboráře Františka Dobšíka je ale výmluvnější než handrkování o čísla, ministr by prý měl být znepokojen, i kdyby stávkovaly jen desítky škol. Tedy odborář mimoděk uznal, že stávka neuspěla. Pravdu měl v jediném ohledu, počet škol není pro úspěch stávky určující.

Proč se stávkuje? Nejčastěji proto, aby stávkující upozornili na nějaký velký problém, případně aby podpořili svůj požadavek. Cílem může být též informování veřejnosti a získání ji pro věc stávky. Získali odboráři českou veřejnost? Nezískali. Podařilo se jim obměkčit vládu? Ani náhodou.

Opozice se stávky pochopitelně chápe jako příležitosti oslabit vládu. Odboráře podpořil například Jiří Pospíšil nápadem, aby se zrušily slevy jízdného pro seniory a studenty a ušetřené peníze putovaly do školství. A proč ne do zdravotnictví či na sociální problémy? Protože byli učitelé zrovna po ruce. Věru ukázka, jak přemýšlí opozice systémověji než Babiš. Odboráři se mají ještě scházet s parlamentními stranami, aby je přesvědčili o své pravdě. Ale i kdyby se jim podařilo opozici získat, což není vůbec jisté, a angažovat na svou stranu též ČSSD, dostali by jen dvě procenta, která nyní dostat mohou a nemusejí, tedy by se o žádné navýšení prostředků na platy učitelů nejednalo ani náhodou.

Odboráři jsou v choulostivé situaci, narychlo svolali stávku, kterou měla podpořit polovina škol, a to se nestalo (i podle svědectví odborářů). Příště tedy bude ochota učitelů stávkovat spíš menší než větší a to zanedbáváme škody, které vznikly tím, že učitelé naštvali rodiče, kteří si museli vzít třeba dovolenou. Je věru zvláštní, jak dokážou být odboráři v boji za své zájmy nevšímaví, až asociální.

Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

Test celoročních pneumatik | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!