Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ZVĚŘINA: Pravidla vítězí

Názory

  7:39
Nejvyšší soud vyňal tři exposlance z pravomoci státního zastupitelství. V odůvodnění je konstatováno, že z aktu vzdání se mandátu nelze odvozovat trestní odpovědnost a že údajní korupčníci byli v okamžiku složení mandátu chráněni imunitou. Státní zástupce Ištvan s jejich propuštěním otálet nechce, ale přemýšlí nadále o tom, jestli nelze ve stíhání pokračovat.

Předseda ODS Petr Nečas a rebelující poslanec Petr Tluchoř (vpravo) foto: ČTK

Dobrou zprávou je, že justiční systém je schopen sebekontroly a korekce proběhla bez jakýchkoli pochybností o politickém ovlivňování. Do měsíce. Je to rychle, či pomalu? Záleží na tom, jestli onen měsíc trávíte ve vazbě.
Špatnou pak konstatování Nejvyššího soudu, že „došlo k nepřijatelné ingerenci exekutivní moci do moci zákonodárné“. Z logiky věci vyplývá, že žádost o vydání Petra Nečase je bezpředmětná.

O politické korupci ani po tomto verdiktu Nejvyššího soudu jasněji nemáme, neboť ten se zabýval jen návrhem obviněných, věcně tedy nemohl říci, zda je předávání trafik za protislužby úplatkářstvím. Nicméně je hodně sporné, nakolik lze čin korupce dělit na část chráněnou imunitou a na část, na niž se imunita nevztahuje. Zde se obvinění může nadále odvíjet jen od fantazie a tvůrčího ducha pana Ištvana.

Konsekvence směrem k státním zástupcům a policii jsou jednoznačné, opakování podobného postupu je vyloučené. Nicméně situaci to neuklidňuje ani na jedné ze stran, protože hranice trestnosti politické korupce nebyla ani naznačena. „Činným orgánům“ bylo řečeno, že se nesmějí chovat jako sloni v porcelánu, a politici žádají odvetu. Systém je nadále pod tlakem, chtělo by to rychlý řez.

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat