Čtvrtek 22. října 2020svátek má Sabina 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZVĚŘINA: Proč se o uprchlické krizi mluví jako o ‚výzvě‘, když je to hlavně obrovský problém?

Desítky uprchlíků a migrantů putují pěšky po dálnici do Vídně. Rakousko... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Desítky uprchlíků a migrantů putují pěšky po dálnici do Vídně. Rakousko... | foto: Reuters

Podle průzkumu se bojíme islámu daleko víc než uprchlíků a je to strach iracionální a emotivně zakotvený a prý za něj mohou politici a média.

Možná je to pravda, nicméně je hodně zjednodušená. Média si události nevymýšlejí, a pokud Islámský stát nasytí hladovějící, vymyslí lék proti AIDS či vypustí raketoplán k Marsu, budou toho média plná. Jenže zpráv o teroristech je odtud daleko víc, přicházejících uprchlíků jsou statisíce, odmítají se identifikovat a nerespektují ani státní hranici, přičemž obojí našinec musí.

Strach z uprchlíků

Podle agentury STEM má velmi intenzivní strach z islámu i z uprchlíků 30 procent občanů, další zhruba třetina pociťuje značné obavy, nejde však vysloveně o strach. Téměř pětina lidí se bojí rozšíření islámu, nespojuje ho však jednoznačně s uprchlickou vlnou. Ani uprchlíků, ani rozšíření islámu v České republice se neobává zhruba pětina lidí.

Větší strach z uprchlíků i z rozšíření islámu mají starší lidé a lidé s nižším vzděláním. Průzkumu se pak od 18. do 28. září zúčastnilo 925 lidí respondentů starších 18 let.

Zkušenosti s uprchlíky ani s islámem v Česku pravda nemáme, jenže to, co vidíme v některých evropských velkoměstech, též žádný předsudečný strach nepřemůže. Po čtvrtích, do kterých se bojí i policie, může toužit jen asociál. Svádět náš strach na politiky je též snadné, jsou zmateni stejně jako my, a navíc nevědí, jak situaci řešit.

Strach je užitečný a zachraňuje nás i v situacích, kdy je absolutně iracionální. Jestli strach někdo nezaplaší pomocí argumentů, jako když kdysi lékaři přesvědčovali většinu populace o užitečnosti očkování, nelze to jednoduše svést na ostatní.

Chceme-li, aby se lidé nějak chovali, pak je musíme motivovat, a ne je peskovat a ohlupovat. Proč se o migrační krizi soustavně mluví jako o „výzvě“, když je to především obrovský problém?

Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!