1. prosince 2014 13:20 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Nespokojení spisovatelé založili Asociaci. Magnuskův Svaz je nefunční, říkají

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 32Diskuse
Spisovatel Jan Němec | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spisovatel Jan Němec | foto: Anna Nádvorníková

V sobotu 22. 11. proběhla v Café Neustadt ustavující schůze Asociace spisovatelů. Čeští prozaici a básníci tak reagovali na to, že stávající Obec spisovatelů dlouhodobě selhává v hájení oborových zájmů a svými výstupy pod vedením Tomáše Magnuska celý obor diskredituje. Ustavující schůze zvolila výbor ve složení Adam Borzič, Pavel Göbl, Emil Hakl, Petra Hůlová a Jan Němec.

Nová Asociace chce reprezentovat široký proud české prózy a poezie, být důstojným partnerem v jednání se státními institucemi a zahraničními partnery a hájit zájmy spisovatelů jako celku.

Mezi zakládající členy asociace dále patří např. Ondřej Buddeus, Jonáš Hájek, Ondřej Hanus, Markéta Hejkalová, Vít Janota, Václav Kahuda, Martin Reiner, Michal Šanda, Marek Šindelka, Jana Šrámková, Kateřina Tučková, Martin Vopěnka, David Zábranský či Tomáš Zmeškal. Kompletní seznam členů bude zveřejněn na stránkách Asociace, jakmile vzniknou.

Cíle: založení Fondu literatury i Literárního domu

Asociace bude usilovat například o vznik Státního fondu literatury coby obdoby Státního fondu kinematografie. Ve svém prohlášení tvrdí, že pokud by z ceny bez DPH každé prodané knihy v roce 2013 připadlo 1% do tohoto fondu, vybralo by se zhruba 50 milionů korun (pro stát by to znamenalo „vrátit“ do oboru desetinu toho, co na DPH z knih v současnosti vybere).

Další prioritou je založení a provozování Literárního domu, který v České republice citelně chybí. Měl by poskytovat možnost stipendijních pobytů autorům i překladatelům a postupně se stát přirozeným centrem českého literárního dění. Existence literárního domu tohoto typu je v okolních zemích zcela běžná a jeho neexistence u nás nese podle Asociace svůj díl viny na nízkém počtu přeložených děl z češtiny do jiných jazyků.

Asociace rovněž hodlá poskytovat právní a informační servis autorům, a také se chce stát partnerem dalším institucím, jako jsou Institut umění, Svaz českých knihkupců a nakladatelů, sdružení Magnesia Litera, Svět knihy, Česká centra, Evropská rada spisovatelů ad. S některými ze jmenovaných institucí už čelové asociace jednají.

Vrátit spisovatele do veřejného prostoru

Asociace podle svého prohlášení má za cíl nikoliv sloužit svým členům, ale literatuře jako celku. Jde rovněž o snahu vrátit spisovatele do veřejného prostoru.

Vznik Asociace spisovatelů je iniciativa autorů, kteří odmítají, aby se o literatuře i nadále rozhodovalo bez těch, kteří ji tvoří. Petra Hůlová ve své řeči na ustavující schůzi uvedla, že „Asociace spisovatelů se nepřichází a priori o něco prát, ale zaplnit prostor, kde to zeje prázdnotou.“ Je to prostor nikoli individuální poetiky či stylu, které si každý pěstuje sám za sebe, ale prostor společně formulovaných zájmů.

Lidovky.cz
  • 32Diskuse