Neděle 9. srpna 2020svátek má Roman 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Ve vládě má být nový vicepremiér, zvažuje Babiš. Horkým kandidátem je Havlíček

Premiér Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Andrej Babiš. | foto: Vláda ČR

Praha Třebaže ministrů bude stejně, schyluje se k navýšení počtu místopředsedů vlády. Premiér Andrej Babiš (ANO) přemýšlí, že obnoví post systémového koordinátora pro ekonomiku; vicepremiérem pro ekonomiku byl v éře Bohuslava Sobotky (ČSSD) on sám.

Více v rozhovoru s premiérem Babišem v sobotních LN

Premiér Andrej Babiš v rozhovoru pro LN popsal, jaké má očekávání od obou nových ministrů, proč odmítá návrhy ČSSD na zavedení bankovní daně a proč je nespokojený se svým hnutím ANO.

Tentokrát to ale nemá být ministr financí, komu svěřený úkol připadne; třetím místopředsedou vládního sboru se má stát nynější druhý muž vládní rady pro inovace a šéf Asociace malých podniků a živnostníků Karel Havlíček. Tedy poté, co jej prezident Miloš Zeman posledního dubna jmenuje ministrem průmyslu a obchodu. „Uvažuji o tom. Ještě jsem se ale finálně nerozhodl,“ připustil Babiš v rozhovoru pro LN.

Havlíček se k výzvě staví zpříma. „Pro mě je důležité, aby byla zachována kontinuita zejména v oblasti vědy, tedy moje odpovědnost za výzkum, vývoj a inovace. Tady jsme udělali obrovský kus práce, ale další nás čeká. To je spojeno s ekonomickými opatřeními, která musíme řešit napříč resorty. Svým způsobem už tedy moje role jako místopředsedy inovační rady je jakýsi malý místopředseda pro vědu a ekonomiku,“ řekl LN.

Tradice vicepremiérů pro ekonomiku se pojí hlavně se sociálnědemokratickými ministerskými předsedy. V roce 2004 jím Stanislav Gross ustavil ekonoma Martina Jahna, post vydržel i za Jiřího Paroubka, který na něj delegoval spolustraníka Jiřího Havla. Ten byl pro budoucího šéfa dopravy Vladimíra Kremlíka politickým učitelem.

Běžnou praxí je, že vicepremiérské pozice vznikají kvůli dobrému pocitu koaličních partnerů dominující partaje. Havlíčkovo angažmá vlastně spojí dvě místopředsednické linie z doby Sobotkovy vlády. Místopředsedou vlády pro vědu byl za minulého volebního období Pavel Bělobrádek (KDU ČSL), již zmíněným místopředsedou pro ekonomiku Babiš.

Havlíček začal s premiérem intenzivně trávit čas zhruba před rokem, spolu obrážejí cizinu s vizí Česka coby budoucí inovační velmoci. Oba workoholici a milovníci vstávání před úsvitem si lidsky sedli, z čehož plyne i Havlíčkova nominace na ministra průmyslu.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...