12. května 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Hněv Zemana kvůli apelu za lidská práva. Hrad kvůli Číně trestá české diplomaty

Prezident Miloš Zeman. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

PRAHA Český velvyslanec v Pekingu podepsal apel za lidská práva. Zeman mu chce vyčinit.

Večeře na ambasádě bývají prvním záchytným bodem v­ programu vrcholných návštěv českých politiků v zahraničí. Nevynechá ji ani prezident Miloš Zeman, který ve čtvrtek odletěl do Číny.

Týden tam stráví především sháněním čínských investic a otevíráním dveří českým exportérům – cestu si nenechalo ujít na 200 ­podnikatelů, kteří naplnili dvě letadla.

Sobotní recepce na ambasádě ale bude mít podle všeho daleko k­ poklidné atmosféře, jež podobné schůzky obvykle doprovází. Hostiteli, kterým je velvyslanec v ­Pekingu Bedřich Kopecký, totiž Zeman nemůže už nějaký čas přijít na jméno.

Kopecký, který loni v únoru vystřídal v Číně Libora Sečku, platil za bezkonfliktního kandidáta. Na ministerstvu zahraničí působí od roku 1976, má za sebou tři ambasadorské pozice – v­ Uzbekistánu, Polsku a Kazachstánu, dokonce byl poradcem premiéra Bohuslava Sobotky.

Se jmenováním Kopeckého neměl problém ani Pražský hrad; i ­přesto, že byl diplomatický matador v podezření ze spolupráce s ­komunistickou vojenskou rozvědkou.

Neveřejný dopis pronikl do­ médií

Výjezd do Pekingu znamenal pro Kopeckého dovršení kariéry. Až do doby, než před třemi měsíci připojil své jméno k dopisu jedenácti diplomatů ze zemí Evropské unie, Austrálie, Kanady, Japonska a ­Švýcarska. List apeloval na dodržování lidských práv v Číně a ­jeho adresátem byl tamní ministr veřejné bezpečnosti Kuo Šeng-kchun.

Dopis byl neveřejný, a tak o­ něm česká ambasáda ani neinformovala. Do médií se ale stejně dostal kvůli podrážděné reakci ústředí čínské diplomacie, které zprávy o zadržovaných právnících označilo za „fake news“ západních novinářů.

Zemana nejvíc překvapilo, že o­ Kopeckého kroku nevěděl, i ­když má jinak vztahy s Čínou plně pod kontrolou.

„Omezím se na konstatování, že dopis nebyl konzultován,“ říká mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

V Zemanovu nemilost podle zjištění LN upadl také Ivo Šrámek, ministerský náměstek, který Kopeckého podpis schválil a jehož další diplomatická kariéra je kvůli tomu nyní v ohrožení.

Šrámek má letos v létě podle zdrojů LN odjet na další post v zahraničí a stát se ambasadorem při Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě se sídlem ve Vídni.

Jenže k tomu musí mít tak jako ostatní velvyslanci souhlas Hradu. A s ním to bude mít přinejmenším složité.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz