21. listopadu 2017 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Koncert, na němž nemohl promluvit Michal Horáček, financovali sponzoři Jiřího Drahoše

Michal Horáček na Národní třídě 17. listopadu 2017. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michal Horáček na Národní třídě 17. listopadu 2017. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Mezi sponzory Koncertu pro budoucnost, na němž 17. listopadu nemohl vystoupit prezidentský kandidát Michal Horáček, jsou podporovatelé jeho soupeře Jiřího Drahoše. Konkrétně se jedná o miliardáře Luďka Sekyru, byznysmena Libora Winklera a­ nadaci Blíž k sobě, za níž stojí finalista soutěže Podnikatel roku ­2014 Martin Vohánka. Ti všichni poskytli peníze na akci připomínající 28. výročí pádu komunismu a stejně tak je poslali i­na Drahošův transparentní účet, z něhož uchazeč o­ Hrad financuje svou předvolební kampaň.

Drahoš přitom v rámci Koncertu pro budoucnost vystoupil se­ svou řečí na pódiu. Spolu s ním promluvili také diplomat Pavel Fischer a lékař Marek Hilšer. Naopak někdejší majitel sázkové kanceláře Fortuna Horáček nebyl pozván. To nahrálo domněnkám, že si sponzoři koncertu mohli nadiktovat, kdo se může na pódiu představit a kdo nikoli.

Organizátoři vystoupení se ale takové interpretaci brání. „Pozvaní kandidáti byli vybráni na základě souladu jejich postojů s hodnotami 17. listopadu a následně na základě jejich dosavadní veřejné známosti a prostoru kandidátů promlouvat k veřejnosti. Cílem bylo podpořit ty, kteří ho z dlouhodobého hlediska tolik neměli,“ uvedli na webu Festivalu svobody, v jehož rámci se koncert uskutečnil.

Drahoš si ale na nedostatečný mediální prostor stěžovat nemůže. A Horáček se navíc v listopadu 1989 osobně angažoval.