19. listopadu 2017 17:02 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Proč Horáček nemohl promluvit? Nebyla to msta, ale dával nám najevo, že nás nepotřebuje, říká organizátor

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 84Diskuse
Michal Horáček na Národní třídě 17. listopadu 2017. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michal Horáček na Národní třídě 17. listopadu 2017. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Organizátoři koncertu, který se konal 17. listopadu na Václavském náměstí, se omluvili Michalu Horáčkovi za to, že mu nedovolil vystoupit na pódiu. Zároveň ale jeden z pořadatelů, Václav Němec, na sociální síti připustil, že při odmítnutí Horáčka mohl hrát roli jeho distanc od Kroměřížské výzvy.

Pořadatelé, kterými je několik neziskových organizací (např. Díky, že můžem!, Proti projevům nenávisti, FÓR_UM, Post Bellum či Nerudný fest.cz), před pátečním koncertem uvedli, že na pódium vpustí prezidentské kandidáty, kteří nejvíce ztělesňují hodnoty 17. listopadu. Promluvit tak před polozaplněným Václavským náměstím mohl Jiří Drahoš, Pavel Fischer a Marek Hilšer. Horáčkovi organizátoři řekli, že má na kampaň dost peněz a že dali přednost méně zvýhodněným kandidátům.

Horáčkovi nedovolili z pódia promluvit ani tehdy, když mu Marek Hilšer nabídl polovinu svého času.

„Nevím, proč bych já, aktivní aktér revoluce a účastník všech jednání, měl být s listopadem spojován méně prezident než ti, kteří tam nebyli,“ ohradil se Horáček už v pátek na sociálních sítích. 

Organizátoři, kteří čelili kritice, v sobotu zveřejnili vyjádření. „Panu Horáčkovi se tímto hluboce omlouváme, pokud jsme se ho jakkoliv dotkli. Z reakcí týmu jeho spolupracovníků na naše zdvořilé odmítnutí jeho účasti jsme původně takový dojem neměli. O to více nás mrzí, že nám své rozhořčení vzkázal v den oslav státního svátku přes média, aniž by nás nejprve osobně kontaktoval a celou věc si s námi vyjasnil,“ stojí v prohlášení. „Nicméně jsme rádi, že na Václavské náměstí dorazil a přejeme mu mnoho úspěchů v prezidentské volbě, tak jako všem demokratickým kandidátům.“

Co chtěl Horáček říci z pódia

"Listopadové dny roku 89 jsou nevyčerpatelný pramen. Zdroj naší síly.

Žili jsme tenkrát v systému, který nám bránil svobodně žít. A měl tu být "na věčné časy." A přece se zhroutil.

Díky lidem, kteří uvěřili ve svou sílu. A začali jednat.

Ať je naděje prostupující ty listopadové dny opravdu nevyčerpatelná. Opřeme se o ní, kdykoli zapochybujeme.
Proto děkuji, že jste přišli. A že budete přicházet vždycky. A po vás vaše děti a pak děti jejich dětí.

Ať je Česká republika silnou zemí hrdých lidí."

Michal Horáček

K volbě Drahoše, Fischera a Hilšera jako řečníků organizátoři mimo jiné poznamenávají: „Pozvaní kandidáti byli vybráni na základě souladu jejich postojů s hodnotami 17. listopadu a následně na základě jejich dosavadní veřejné známosti a prostoru kandidátů promlouvat k veřejnosti. Cílem bylo podpořit ty, kteří ho z dlouhodobého hlediska tolik neměli.“

Prostor na pódiu nedostali ani další prezidentští kandidáti Mirek Topolánek, Jiří Hynek nebo Petr Hannig.

Jeden z organizátorů koncertu Václav Němec v sobotu večer na svém facebookovém profilu uvedl, že kvůli časovému presu produkční tým rozhodl, že vystoupí pouze tři kandidáti na prezidenta a ne čtyři, jak on navrhoval. 

„Loni si Horáček zprivatizoval oslavy 28. října“

Bývalý mluvčí Kroměřížské výzvy, která si dala za cíl najít vhodného protikandidáta k Miloši Zemanovi a od níž se Horáček v minulosti distancoval, v další části svého příspěvku naznačil, že za vyřazením mohla stát i Horáčkova neochota s Kroměřížskou výzvou spolupracovat.

„Přiznám se ale, že jsem nebyl příliš motivován, abych se za vystoupení MH (Michala Horáčka) rval do krve. Mám ještě v živé paměti, jak si MH loni zprivatizoval oslavy 28. října a učinil z nich předstart k vlastní volební kampani. Nesmyslně se distancoval od Karla Schwarzenberga. Když jsem byl ještě mluvčím Kroměřížské výzvy, MH se od ní rovněž několikrát veřejně distancoval, přestože nám šlo o podobnou věc, a odmítal účastnit se debat s prezidentskými kandidáty, na které jsme ho zvali. Vícekrát dával okázale najevo, že žádné občanské iniciativy nepotřebuje, protože jediný ‚legitimní vztah‘ je podle něj mezi kandidátem či politikem a občanem,“ napsal Němec.

Mezi českými zástavami a vlajkami Evropské unie se objevily i transparenty s...
Koncert pro budoucnost na Václavském náměstí vnímali někteří návštěvníci jako...

Podle Němce Horáček „vždy vystupoval jako sebevědomý sólista, který nikoho nepotřebuje a vystačí si sám“. „Z mé strany ani nikoho jiného to ovšem nebyla ‚nějaká‘ pomsta, jak se nyní spekuluje, opravdu jsme ho nechtěli vylučovat. Možná jsem mohl udělat pro vystoupení MH víc, ale z uvedených důvodů mi zkrátka chyběla silnější motivace. Asi nejsem dost masochista, omlouvám se...“

Michal Horáček uvedl, že stanovisko pořadatelů nechápe. „Organizátoři se nějak rozhodli. I navzdory přímým dotazům mého týmu. A navzdory chlapskému rozhodnutí Marka Hilšera podělit se o svůj vyměřený čas právě se mnou - s poukazem na to, že oproti pozvaným jsem jediný, kdo byl aktérem listopadových událostí roku 1989. Beru to, bylo to jejich rozhodnutí,“ podotkl Horáček.

Ondřej Patrovský, Lidovky.cz
  • 84Diskuse

Najdete na Lidovky.cz