20. listopadu 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZVĚŘINA: Vstali noví kádrováci. Sledujeme pokus o privatizaci 17. listopadu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 28Diskuse
Prezidentský kandidát Michal Horáček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezidentský kandidát Michal Horáček. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Festival svobody, který v Praze organizovalo při příležitosti 17. listopadu šest občanských iniciativ, se symbolicky stal ukázkou totalitářského myšlení a netolerance.

Před samotnou akcí se pořadatelé zaštiťovali T. G. Masarykem či obranou demokracie a ústavnosti. Když však v pátek měli organizátoři svou svobodomyslnost projevit, nechtělo se jim. A tak na „jejich“ oslavách směli promluvit jen schválení prezidentští kandidáti, jmenovitě Jiří Drahoš, Marek Hilšer a ­Pavel Fischer.

Naopak nesměli promluvit Michal Horáček a ­Mirek Topolánek. Kritéria organizátorů shrnul již před oslavami mluvčí organizátorů Jan Gregar: „Dáme prostor těm, u­ kterých jsme přesvědčeni, že se chovají v souladu s hodnotami 17. listopadu, ale třeba nemají takové prostředky, aby byli více vidět.“

Samozřejmě si můžeme myslet, že například pan Drahoš má peněz i publicity vrchovatě, ale na druhou stranu jeho angažmá 17. listopadu 1989 bylo nesrovnatelně menší než Horáčkovo.

A Mirek Topolánek, nebyl snad demokratickým premiérem téhle země? Můžeme být kritičtí k jeho politické činnosti, ale absolutně jej nelze považovat za nepřítele 17. listopadu.

Leč co na tom; „soulad s hodnotami“ určuje pořadatel. A komu to připomíná bolševické manýry nesoucí se v­duchu 80. let („dialog ano, ale ne s každým“), má prostě smůlu.

Žijeme ve svobodné zemi, kde si každý může svobodu a otevřenost vykládat po svém, též si na své akce může zvát své hosty a nikoli ty, o které nestojí. Potud je samozřejmě vše v pořádku.

Na druhou stranu – kdo se zaštiťuje svobodou a jedná netolerantně, nemůže se bránit kritice a výsměchu.

Organizátoři, kteří se zaklínali nepolitičností, se projevili politicky hodně hloupě. Může nám být líto hlavně Marka Hilšera a Pavla Fischera, že svá jména spojili s lidmi, kteří mají za to, že jim 17. listopad patří.

Jedno je jisté: demokrati na baterky bez špetky odvahy a velkorysosti nám nejsou k ničemu.

  • 28Diskuse


Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky