12. listopadu 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Zeman rozezlil právníky. Nelíbí se jim medaile pro ředitelku školy ve sporu o hidžáb

PREZIDENT ZEMAN PŘI PROSLOVU NA ÚVOD UDĚLOVÁNÍ STÁTNÍCH VYZNAMENÁNÍ. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy PREZIDENT ZEMAN PŘI PROSLOVU NA ÚVOD UDĚLOVÁNÍ STÁTNÍCH VYZNAMENÁNÍ. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Když před dvěma týdny udělil prezident Miloš Zeman státní vyznamenání ředitelce pražské střední zdravotnické školy Ivance Kohoutové, objevily se hlasy, že by mohlo jít o nepřípustné zasahování do nezávislosti justice. Se školou, již Kohoutová reprezentuje, se totiž soudí jedna ze studentek kvůli zákazu nošení pokrývek hlavy – včetně muslimského šátku, hidžábu.

A případ stále není uzavřený – Nejvyšší soud o něm bude teprve rozhodovat. LN podrobily Zemanův akt anonymní anketě mezi českými právníky. Výsledek? Většina ze 111 respondentů považuje vyjadřování jeho postoje k „živým“ kauzám za problém. „Kroky prezidenta jsou nesprávné, a to i v případě, že by jeho jednání ve skutečnosti na soudní rozhodnutí nemělo žádný vliv,“ zhodnotil Zemanův krok jeden z oslovených právníků. 

V demokratickém právním státě je podle něho významné i zdání nezávislosti, ze kterého vyrůstá důvěra lidí, že soudní rozhodnutí nejde ovlivnit. Nad udělením státního vyznamenání se nejprve veřejně pozastavila advokátka muslimské dívky Radka Dohnalová Korbelová. „Vnímám to jako nevhodnou ingerenci do nezávislosti justice,“ řekla LN. 

Podle odůvodnění Hradu Kohoutová vyznamenání Za zásluhy I. stupně obdržela za boj s netolerantní ideologií. Že by udělením vyznamenání prezident chtěl ovlivnit nadcházející rozhodování soudu, označil jeho mluvčí Jiří Ovčáček za „konspirační teorii“. Soudy prvého a druhého stupně žalobu žákyně odmítly, rozsudek je pravomocný. O dovolání studentky však stále nerozhodl Nejvyšší soud. „Žádná podobná událost nemá a ani nesmí mít na jejich nezávislé rozhodování vliv. Senáty Nejvyššího soudu rozhodují nezávisle a bez vnějšího vlivu,“ uvedl mluvčí NS Petr Tomíček.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz