29. března 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Zvolení nominanta SPD Jakla do ‚velké‘ rady? Média, která by nejraději zrušil, má teď hlídat

Ladislav Jakl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ladislav Jakl | foto: Lidové noviny

Praha Ladislav Jakl, někdejší tajemník prezidenta Václava Klause, není příznivcem veřejnoprávních médií. „Státní instituce zabývající se šířením rozhlasového a televizního vysílání nikdy neměly existovat, nemají existovat a byl by svět krásnější bez nich,“ shrnul před lety svůj názor, od něhož doposud neustoupil.

O to pikantnější je, že tento týden prošel do takzvané „velké“ mediální rady, která dohlíží na práci Českého rozhlasu i České televize. V tajném hlasování ho ve středu zvolili poslanci, nominovala ho nahnědlá a protimuslimská SPD.

Její předseda Tomio Okamura se Jaklovým zvolením pochlubil na Facebooku: „Jsou to další kroky k dodržování zákona o televizním a rozhlasovém vysílání, aby televize a rozhlas přestaly manipulovat vysíláním,“ napsal.

Klausův spojenec

Zejména z České televize si Okamura udělal fackovacího panáka. Spočítal si totiž, že mu kritika médií, která mu nejdou na ruku, přináší body u antisystémově naladěných voličů. O „manipulaci“ pak hovoří v případě, kdy je médii za své kontroverzní či populistické kroky a výroky zhusta kritizován. Jakl se s jeho SPD postupně sblížil a na podzim se za ni v Praze pokoušel proniknout do Senátu. Neúspěšně.

Mnohem lepší čtení politických spodních proudů ukázal koncem 90. let minulého století. Po takzvaném sarajevském atentátu – vnitrostranickém puči v ODS po sponzorském skandálu – se Jakl přimkl k tehdejšímu předsedovi strany Václavu Klausovi. Po jeho boku zůstal doposud. Tato věrnost mu později vynesla post prezidentova tajemníka a dnes i pohodlný „život po životě“ v Institutu Václava Klause, kam se bývalá hlava státu přesunula po vypršení obou hradních mandátů.

Teď se Jakl, mimo jiné člen bigbítové formace Folimanka blues, vrací do pozice, kde bude chtít být vidět a hlavně slyšet. „Očekávám, že jeho postoje zejména vůči České televizi budou hlasité a tvrdé. Jaklovy názory jsou dlouho známé a v jejich prosazování dokáže být neústupný,“ řekl LN zdroj dobře obeznámený s fungováním mediálních rad.

Redakce Jakla oslovila s žádostí o rozhovor, nebo alespoň vyjádření ke svému zvolení. Do uzávěrky vydání neodpověděl. Sondou do jeho smýšlení může ale být interview, které koncem února poskytl Parlamentním listům.

„Jejich zpravodajství je nejen plné manipulací slovem i obrazem, ale také už tím, o čem mlčí,“ prohlásil Jakl o českých mediích veřejné služby.