3. května 2010 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Ministr tlačí na převod hřebčína Kladruby

O změně fungování Národního hřebčína v Kladrubech dnes bude jednat Fischerův kabinet. Kritici projektu se bojí, že světoznámý chovatelský podnik se po částech rozprodá a ztratí na hodnotě. PRAHA Ministr zemědělství Jakub Šebesta dnes kolegům ve vládě navrhne zrušit státní podnik Národní hřebčín Kladruby nad Labem.

Vláda, které do konce jejího mandátu zůstávají necelé čtyři týdny, má na Šebestův popud odsouhlasit připravenost hřebčína na přerod ze státního podniku na státní příspěvkovou organizaci. Podle Šebesty je v současné chvíli pro podobný krok vše připraveno.

Ještě v polovině měsíce ale ministerští kontroloři z odboru vnitřního auditu hovořili o tom, že v hřebčíně je řada nedostatků, které je nutné odstranit.

„Vláda bude o celé věci jednat na základě zavádějících podkladů, které konstatují, že je vše připraveno. Přitom původně se mluvilo o hrubých nedostatcích ve vedení účetnictví, nedostatečné a pochybné inventarizaci, ale i o neoprávněných platbách za přípravu privatizace bytů, které má hřebčín k dispozici,“ řekl LN Jiří Dušek z občanského sdružení CES, které dlouhodobě záměr převedení podniku kritizuje. Nejzajímavější je podle něj konečné shrnutí auditorů. „Podle nich tento stav nedává záruky na převod na státní příspěvkovou organizaci bez rizika ztrát,“ doplnil Dušek.

Vedoucí interního auditu ministerstva zemědělství Václav Kurel v pátek pro LN uvedl, že odpůrci převodu hřebčína citují z dílčí zprávy, která dávala vedení podniku úkoly, jak odstranit některé problémy. „My jsme ten audit dokončili ve středu. Jeho závěr ještě není na papíře. O tom, že by podobná věc šla v pondělí do vlády, ale nic nevím,“ řekl Kurel.

Podle ministerstva je hlavním důvodem pro přeměnu hřebčína, jehož součástí je i stádo starokladrubských koní považované za národní kulturní památku, tíživá finanční situace. Podnik se potácí v ekonomických problémech. Jeho provoz stojí desítky milionů korun ročně. Převedením na příspěvkovou organizaci by podle úředníků mohlo hřebčínu umožnit ucházet se o stamiliony z evropských dotačních programů.

Vláda se záměrem ministerstva zemědělství bude v pondělí zabývat již poněkolikáté. V minulosti ale některé státní organizace vyjádřily k tomuto kroku své pochybnosti.

Například Nejvyšší kontrolní úřad ve svém stanovisku k případu připomíná, že ani změna na příspěvkovou organizaci hřebčínu očekávaných 300 milionů přinést nemusí. Peníze z evropských fondů totiž příspěvkové organizace nedostávají automaticky, musí o ně soutěžit kvalitou svých projektů.

Chystanou přeměnu národního hřebčína v Kladrubech kritizovalo i ministerstvo financí. „... předložený návrh je účelový a vzbuzuje vážné pochybnosti o zákonnosti navrhovaného postupu...,“ stojí například v jeho připomínkách před jednáním vlády vloni v červnu.

Lidé ze sdružení CES upozorňují na to, že převedením podniku vznikne situace, kdy se jeho části budou moci snáze rozprodat.

„Jakmile hřebčín změní svůj status na příspěvkovou organizaci, stát postupně ztratí kontrolu nad majetkem. Obávám se toho, že se pomalu a potichu rozprodá,“ řekl včera LN Jiří Dušek.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!