17. října 2018 0:05, aktualizováno  8:18 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Odveta za padlé vojáky. Prostějovští speciálové zneškodnili spolupachatele útoku v Afghánistánu

Martin Marcin, Kamil Beneš a Patrik Štěpánek. S padlými spolubojovníky se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Marcin, Kamil Beneš a Patrik Štěpánek. S padlými spolubojovníky se... | foto: Armáda ČR

PRAHA  „Nikdo nebude beztrestně zabíjet české vojáky v Afghánistánu,“ nechal se v srpnu slyšet náčelník generálního štábu naší armády Aleš Opata.

Bylo jen pár dní po tragickém incidentu nedaleko letecké základny Bagrám, kterou v zemi pod Hindúkušem střeží česká jednotka. Před šestičlennou patrolou se odpálil sebevražedný útočník a­ nechal za sebou tři mrtvé a dva vážně zraněné. Na místě zemřeli rotmistr Martin Marcin a desátníci Kamil Beneš s Patrikem Štěpánkem.

Vyjádřete soustrast či podporu rodinám padlých vojáků v zahraničních misích - po kliknutí na banner níže.

Pieta za padlé vojáky na zahraničních misích.

Jak nyní zjistily LN, na slova šéfa české armády brzy došlo. Na základě zpravodajských informací od aliančních spojenců Češi vypátrali, kde se pohybují teroristé, kteří u přípravy útoku asistovali. Zbývalo vybrat jednotku, která zaútočí a pachatele zneškodní. Volba padla na 601. skupinu speciálních sil generála Moravce z Prostějova, která už v minulosti v ­Afghánistánu působila.

Informaci o odvetě potvrdily LN tři na sobě nezávislé zdroje. „Šlo o poměrně rozsáhlou operaci. Je to ale relativně delší doba, co se to stalo. Při misi byl jeden pachatel usmrcen a další zajat,“ řekl jeden z nich.

Získat bližší podrobnosti o celé operaci je prakticky nemožné. Všechna oficiální místa, která o akci věděla, totiž mlčí – premiér Andrej Babiš, ministr obrany Lubomír Metnar, generální štáb i americká ambasáda v Praze. Nikdo nechtěl záležitost, byť jen v obecné rovině, komentovat.

Letadlo s ostatky tří českých vojáků padlých v Afghánistánu odletělo z letiště...
Zleva desátníci Kamil Beneš, Patrik Štěpánek a rotný Martin Marcin.

Důvodem je údajně fakt, že premiér Babiš zainteresovaným složkám nařídil přísné mlčení o supertajné misi. Nutno podotknout, že akce speciálních sil zpravidla nepotvrzují – až na vzácné výjimky – ani ostatní země.

Do „repertoáru“ prostějovských speciálů patří průzkum, ale i operace „útočného charakteru“ jako „eliminovat cíl, získat informace, materiál nebo osoby“, uvádí web jednotky. Mezi typické úderné akce náleží léčka, přepad nebo navádění přesné munice na cíl.

Tři české vojáky, kteří padli při plnění úkolu v Afghánistánu, už za necelé dva týdny ocení prezident Miloš Zeman. U příležitosti oslav 28. října jim coby vrchní velitel ozbrojených sil udělí státní vyznamenání in memoriam.

Už v srpnu byli všichni tři mladí muži, kterým armáda po návratu jejich ostatků do Česka vypravila pohřeb s vojenskými poctami, posmrtně povýšeni do hodnosti štábních praporčíků. Podle vyjádření velitelů svým postupem zabránili ještě větší tragédii a vyšším ztrátám na životech.

Martin Shabu

Autor

Martin Shabumartin.shabu@lidovky.czČlánky
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

České porodnice nepodporují kojení tak, jak se chlubí, ukázal průzkum
České porodnice nepodporují kojení tak, jak se chlubí, ukázal průzkum

České porodnice nedokážou poskytnout rodičkám dostatečnou podporu pro úspěšné kojení. Vyplývá to z průzkumu, který poukazuje na to, že každá šestá rodička nebyla spokojená s přístupem personálu.