1. dubna 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Prověříme práce z posledních let, říká po kauze plagiátů rektor Univerzity Karlovy Zima

Rektor UK Tomáš Zima. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rektor UK Tomáš Zima. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Praha Univerzita Karlova (UK) zvažuje, zda bude využívat robustní antiplagiátorský systém Turnitin třeba i k prověřování habilitačních, tedy docentských prací. „Tento systém bude využíván pro kvalifikační práce; implementace probíhá nyní na bakalářské, magisterské a doktorské práce. O dalším rozšíření přemýšlíme,“ řekl ve velkém rozhovoru pro pondělní LN rektor Tomáš Zima.

Po kauze prorektora Martina Kováře, jehož práce označily obě etické komise UK za plagiáty, se vede i diskuse, co je v jakém oboru plagiát či kompilát. „Na UK jsem se proto rozhodl vytvořit komisi, která by se měla věnovat definování plagiátu a hledět na něj pohledem roku 2019,“ dodává Zima.

Michal Pullmann, děkan Filozofické fakulty UK, před pár týdny LN potvrdil, že tamní etická komise řeší tři další podezření z plagiátorství: dvě se týkají historiků, jedno kulturního antropologa Václava Soukupa.

„Já sám ještě vím o některých dalších případech, které asi přijdou z filozofické fakulty na přetřes,“ říká Zima. U děkana už si objednal širší prověrku prací z minulých let.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!