11. května 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Pověsí Koněvovu desku vedle orloje? Ruský velvyslanec si posteskl, že Praha odstranila ceduli z radnice

Socha maršála Koněva v pražských Dejvicích. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Socha maršála Koněva v pražských Dejvicích. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

PRAHA Na Západě se mluví o tom, jak se Rusové pomocí dezinformací snaží ovlivnit volby. Na Východě zase o tom, jak se některé země snaží nevděčně přepisovat dějiny a relativizovat sovětské zásluhy na osvobození od nacistů.

Zmínil to na tradiční vojenské přehlídce na Rudém náměstí při příležitosti 74. výročí porážky nacistické třetí říše ve druhé světové válce i Vladimir Putin. Pozadu nezůstal ani ruský velvyslanec v Česku Alexandr Zmejevskij, který si posteskl do mocných uší na čtvrteční recepci. Té se účastnil prezident Miloš Zeman či šéf sněmovny Radek Vondráček (ANO).

Pamětní deska maršála Koněva na Staroměstské radnici v Praze.
Pamětní deska maršála Koněva na Staroměstské radnici v Praze.

„Se znepokojením pozorujeme, jak v řadě evropských zemí dochází k pokusům o zkreslení dějin druhé světové války, probíhá heroizace válečných zločinců a osvobozující role Sovětského svazu se zamlčuje. Bohužel jednotlivé projevy těchto tendencí v poslední době pozorujeme i v České republice,“ řekl v projevu diplomat s tím, že z budovy Staroměstské radnice „byla demontována pamětní deska věnovaná osvobození československého hlavního města od nacismu vojsky 1. ukrajinského frontu Rudé armády.“

Pamětní deska věnovaná maršálu Koněvovi přibyla na radnici v roce 1946, sundali ji mezi roky 2017 až 2018 v rámci rekonstrukce. Na rozdíl od jiných deskových dílků a připomínek se nevrátila s odkazem na historickou nepřesnost. Dodnes je její osud nejasný. Vedení Prahy zamlžuje, co s cedulí bude.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!