1. října 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Sociální demokraté připravují návrh bankovní daně. Babiš: Je to porušení koaliční smlouvy

Premiér Andrej Babiš (ANO), ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Andrej Babiš (ANO), ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová... | foto: ČTK

PRAHA Jen co utichl vládní var kolem zdlouhavé výměny ministra kultury, je zaděláno na další koaliční střet. Hnutí ANO zásadně odmítá zavádění speciální daně pro banky, a tak se sociální demokraté rozhodli, že dotyčný návrh zákona předloží sněmovně. Sami.

Velký rozhovor s Andrejem Babišem k tomuto a dalším tématům čtěte zde

„Bankovní daň prosazujeme dlouhodobě. Můžeme prozradit, že na poslaneckém návrhu této daně již nyní pracujeme,“ sdělil LN první místopředseda ČSSD Roman Onderka. Podle něj je možné, že ho strana představí již brzy.

Solitérní postup naznačila již v neděli v České televizi ministryně práce a místopředsedkyně sociální demokracie Jana Maláčová. Když se ANO nechce přidat, zkusí to oranžoví sami za sebe.

Pro většího partnera v kabinetu je to ale zásadní problém, protože v koaliční smlouvě se praví, že daňové zákony budou ANO i ČSSD předkládat výlučně jako společné a vládní. „Pokud to ČSSD udělá, je to porušení smlouvy, a musíme zvážit, jestli v takové koalici chceme pokračovat. Bylo by dobré, aby si kolegové smlouvu přečetli, než něco podniknou,“ řekl LN premiér Andrej Babiš (ANO).

O parametrech již dříve hovořil šéf ČSSD Jan Hamáček – má jít o odvod z aktiv, přičemž podle jejich velikosti by rostla sazba, od 0,05 procenta po 0,3 procenta, což by mělo ročně udělat 14 miliard ve prospěch státní kasy.

Programové prohlášení vlády uvádí, že kabinet nebude daňovou zátěž zvedat. Premiér na tom trvá, včetně odmítání debaty o zvláštní sazbě pro banky. Hnutí je přesvědčené, že finanční domy by reagovaly přiškrcením úvěrů, pročež banky zaangažovalo ve vznikajícím národním rozvojovém fondu, odkud se mají hradit veřejné investice. Podle ČSSD je to vůči bankám zbytečná ohleduplnost a konkurenční prostředí na trhu by je přimělo, aby na klienty zátěž nepřehazovaly.

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Prof. Vladimír Tesař, zakladatel a přednosta Kliniky nefrologie 1. Lékařské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Vypadá i funguje jako nová. Jen z ní kvůli několika nesmyslům ani nezískám... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

TIP: Mějte přehled o dítěti v autě i bez otáčení
TIP: Mějte přehled o dítěti v autě i bez otáčení

Díky digitální video chůvičce do auta už se nemusíte otáčet směrem k vaší ratolesti a můžete se věnovat bezpečnému řízení.