Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Ze šéfa CIA novým ministrem zahraničí. Americký Senát schválil na post Pompea

Svět

  19:08aktualizováno  20:42
WASHINGTON - Americký Senát ve čtvrtek potvrdil dosavadního ředitele výzvědné služby CIA Mikea Pompea jako nového ministra zahraničí Spojených států, v pořadí již druhého ve vládě prezidenta Donalda Trumpa. Stalo se tak i přes výhrady demokratů k Pompeově pověsti jestřába a k jeho dřívějším kontroverzním výrokům ohledně homosexuality a islámu.

Ministr zahraničí Mike Pompeo, bývalý šéf CIA. foto: Reuters

Senátoři nakonec schválili Pompea v poměru 57 ku 42 hlasům, jeden zákonodárce se zdržel. Pompeo následně složil přísahu a stal se tak novým ministrem. V příštích dnech jej podle resortní mluvčí čeká cesta do Saúdské Arábie, Jordánska a Izraele, po zastávce v Bruselu, kde se v pátek zúčastní schůzky ministrů zahraničí NATO.

Čtyřiapadesátiletého Pompea nominoval do úřadu ministra zahraničí prezident Trump minulý měsíc na místo Rexe Tillersona, s nímž se neshodl v názorech na řadu zahraničněpolitických témat. Jedním z nich byla mezinárodní jaderná dohoda s Íránem, kterou Trump kritizuje a navzdory nesouhlasu ostatních signatářů od ní hodlá odstoupit.

MACHÁČEK: Rexit aneb jaký bude Michael Pompeo?

V úřadu šéfa diplomacie čeká na Pompea řada ožehavých témat, kromě íránského jaderného programu i chystaná vrcholná schůzka USA-KLDR či vyhrocené vztahy s Ruskem, válka v Sýrii, Iráku a Afghánistánu či rostoucí vliv Číny.

V pondělí Pompeovu nominaci podpořil výbor pro zahraniční vztahy Senátu jen těsně, čelil totiž zprvu námitkám nejen ze strany demokratů, ale i od některých republikánů. Například jeden ze členů výboru Rand Paul ho původně podpořit nechtěl.

Pompeo, který se hlásí k republikánskému konzervativnímu křídlu, zasedal od roku 2011 do loňského ledna ve Sněmovně reprezentantů USA za stát Kansas. Na post kongresmana rezignoval, aby se mohl ujmout vedení CIA. Někteří demokraté jej označují za příliš slabého politika na to, aby mohl vyvažovat mnohdy nevypočitatelné Trumpovy kroky v zahraniční politice.

Mike Pompeo, nový ministr zahraničí

  • Do funkce šéfa americké diplomacie nominoval prezident Donald Trump šéfa Ústřední zpravodajské služby (CIA) Pompea v polovině března po odvolání Rexe Tillersona. S tím se Trump v posledních měsících rozcházel v řadě témat, včetně jaderné dohody s Íránem z roku 2015. Té se Pompeo věnoval i během svého slyšení před Senátem kdy řekl, že její změna je v zájmu USA a že se bude snažit tyto změny vyjednat. Již dříve proslul jako kritik dohody, kterou uzavřela ještě dřívější administrativa Baracka Obamy. Podle republikánského "jestřába" Pompea je Írán původcem většiny zla na Blízkém východě.
  • Již jako navržený šéf diplomacie Pompeo o letošních Velikonocích navštívil Severní Koreu a setkal se tam s jejím vůdcem Kim Čong-unem. Tajnou schůzku, která se uskutečnila v rámci příprav na chystaný americko-severokorejský summit. KLDR se přitom věnoval i jako šéf CIA, kterou vedl od ledna 2017 (jeho výběr do funkce oznámil Trump již v listopadu 2016). Za jeho působení například CIA vytvořila zvláštní jednotku, která se má zabývat hrozbou, která plyne ze severokorejského programu vývoje balistických raket a jaderných zbraní.
  • Loni na podzim Pompeo řekl, že rozvědka si bude ve světě počínat agresivněji a vyšle do terénu více svých agentů. V zájmu větší operační pružnosti se rozhodování uvnitř CIA mělo podle něj také přesunout do nižších úrovní. Pompeo chtěl také omezit okruh lidí nezbytný ke schvalování a kontrole výzvědných plánů.
  • Pompeo se tvrdě vyjadřuje vůči Rusku. Podle něj je zcela jasné, že se snažilo ovlivnit americké prezidentské volby ve prospěch Trumpa. Zároveň ale tvrdí, že na výsledek hlasování neměly hackerské útoky či propaganda na sociálních sítích vliv. Pompeo v této souvislosti kritizoval například i server WikiLeaks, který označil za nepřátelskou zpravodajskou agenturu, kterou často podporují země jako je Rusko.
  • Senátorům před dvěma týdny poprvé veřejně přiznal, že byl vyslýchán zvláštním vyšetřovatelem FBI Robertem Mueller, který prověřuje podezření o ruském vměšování do prezidentských voleb v USA. Pompeo ale blíže nespecifikoval, co vyšetřovatelům řekl. Na otázku senátora Marka Rubia, zda si myslí, že Rusko zasahovalo do voleb v roce 2016, Pompeo odpověděl kladně.
  • Politik také loni kritizoval vojenské angažmá Moskvy v Sýrii, když řekl, že existuje jen minimum důkazů o tom, že se Rusko drží "seriózní strategie" v tažení proti teroristům z takzvaného Islámského státu. Pompeo je ale přesto přesvědčen, že ve světě existují místa, kde mohou USA s Ruskem spolupracovat v boji s terorismem.
  • Spekulace o tom, že by Pompeo mohl na postu ministra zahraničí nahradit Tillersona, loni v listopadu přinesl list The New York Times. Trump dal totiž v minulosti několikrát najevo, že s Tillersonem není spokojen. Ještě v prosinci ale prezident možnost výměny popřel. Pompeo je považován za jeho dlouhodobého spojence. Někteří demokraté jej ale označují za příliš slabého politika na to, aby mohl vyvažovat mnohdy nevypočitatelné Trumpovy kroky v zahraniční politice.
  • Narodil se 30. prosince 1963 v Orange v Kalifornii, jeho předkové jsou italského původu. Navštěvoval prestižní Vojenskou akademii USA ve West Pointu (1986) a absolvoval práva na Harvardu (1994). V letech 1986 až 1991 sloužil v americké armádě. Poté pracoval jako právník, věnoval se také vlastnímu podnikání. Založil firmu Thayer Aerospace zabývající se informačními technologiemi.
  • V období od ledna 2011 do ledna 2017 zasedal ve Sněmovně reprezentantů USA za stát Kansas. Zvolen byl jako člen republikánského konzervativního hnutí Tea Party, křesla se vzdal kvůli nominaci do čela CIA.
  • Pompeo je ženatý, s manželkou Susan mají syna.
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!