18. dubna 2018 10:09 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Šéf CIA Mike Pompeo se tajně sešel v KLDR s Kim Čong-unem

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 3Diskuse
Mike Pompeo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mike Pompeo. | foto: Reuters

WASHINGTON Šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Mike Pompeo navštívil Severní Koreu a setkal se tam s jejím vůdcem Kim Čong-unem. Tajnou schůzku, která se uskutečnila v rámci příprav na chystaný americko-severokorejský summit, ve středu to potvrdil na twitteru americký prezident Donald Trump.

Jako první informaci o setkání Kima a Pompea, kterého Trump minulý měsíc nominoval na funkci ministra zahraničí USA, zveřejnil list The Washington Times s odvoláním na dva anonymní zdroje obeznámené s Pompeovou cestou. Podle deníku se cesta uskutečnila o Velikonocích, tedy někdy kolem 1. dubna. Trump dnes na twitteru napsal, že se Kim a Pompeo sešli minulý týden. „Schůzka proběhla hladce a byl navázán dobrý vztah,“ konstatoval Trump.

Prezident Spojených států Donald Trump a vůdce KLDR Kim Čong-un by se měli setkat koncem května nebo začátkem června. „Na podrobnostech ohledně summitu se pracuje,“ sdělil ve středu na twitteru šéf Bílého domu. 

První americko-severokorejský summit od korejské války z let 1950-53 má být věnován odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova. Podle médií KLDR již přímo Spojeným státům potvrdila, že je připravena jednat o denuklearizaci poloostrova. „Denuklearizace bude skvělá nejen pro svět, ale také pro Severní Koreu,“ uvedl na svém twitteru Trump.

18.dubna 2018 v 12:42, příspěvek archivován: 18.dubna 2018 v 13:52

Mike Pompeo met with Kim Jong Un in North Korea last week. Meeting went very smoothly and a good relationship was formed. Details of Summit are being worked out now. Denuclearization will be a great thing for World, but also for North Korea!

Americký prezident již v úterý vyjádřil naději, že se jeho setkání s Kim Čong-unem uskuteční, připustil ale, že k němu nemusí nutně dojít. Jako místo jeho uspořádání podle Trumpa připadá v úvahu pět lokalit. Novináři se prý „docela brzy“ dozvědí, kdy a kde se summit bude konat.

Nedávná návštěva Pompea v Severní Koreji představuje kontakt mezi KLDR a USA na nejvyšší úrovni od roku 2000, kdy se v Pchjongjangu sešla tehdejší americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová s tehdejším severokorejským vůdcem Kim Čong-ilem.

Pompeo měl zjistit, zda je Kim Čong-un schopen vést s USA seriózní dialog

KLDR a USA neudržují diplomatické vztahy, američtí diplomaté ale čas od času Severní Koreu navštěvují. Není to přitom poprvé, kdy je jednání svěřeno představitelům amerických tajných služeb, podotýká agentura AP. V roce 2014 například bývalý ředitel amerických tajných služeb James Clapper jel do KLDR dojednat propuštění dvou amerických občanů Kennetha Baeho a Matthewa Millera, což se mu také podařilo.

O obsahu rozhovorů mezi Pompeem a Kim Čong-unem nejsou podrobnosti. Agentura Reuters uvedla, že Pompeovu návštěvu domluvili šéf jihokorejské rozvědky So Hun a jeho severokorejský protějšek Kim Jong-čchol. Cílem cesty podle zdroje agentury Reuters bylo zhodnotit, zda je vůdce KLDR připraven vést seriózní dialog s USA. Pompeo do Pchjongjangu letěl z americké základny Osan, která leží jižně od jihokorejské metropole Soulu.

Televize CNN uvedla, že Pchjongjang by měl v brzké době navštívit také čínský prezident Si Ťin-pching. S ním severokorejský vůdce Kim Čong-un jednal minulý měsíc během své nečekané návštěvy Číny. Byla to první Kimova zahraniční cesta od roku 2011, kdy se ujal moci.

ČTK
  • 3Diskuse

Najdete na Lidovky.cz