8. srpna 2010 17:19, aktualizováno 9. 8 8:37 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Obyvatel Chrastavy: Není čas na emoce, lidi prostě uklízejí

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Chrastava na Liberecku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chrastava na Liberecku. | foto: Zdeněk Chaloupka

CHRASTAVA Chrastava na Liberecku je jedno z nejpostiženějších míst sobotní povodní. Šestitisícové město od nedělního rána žije odklízecími pracemi. Podle Zdeňka Chaloupky, jednoho z obyvatel, nikdo neprojevuje žádné vyhrocené emoce. Není čas, lidi prostě jenom uklízejí, řekl.

ČTĚTE VÍCE:

"Už se nezachraňuje žádný majetek. Jezdí bagry, odčerpává se voda z baráků," sdělil Zdeněk Chaloupka. Kamion přivezl do Chrastavy balení pitné vody, limonád, toaletní papíry, košťata a jiných nástrojů na odklízení.

ČTĚTE VÍCE:

Poplašná zpráva, že se protrhla hráz přehrady Mlýnice, místní zmátla. "Začali z Chrastavy utíkat nebo odjíždět automobily. Vytvořily se kolony. Lidi nadávali na úřady, že špatně informují," popisoval Chaloupka.

Silnice jsou v centru Chrastavy zničené, asfalt je vytrhaný ze země. "Doprava na Liberec funguje. Voda shodila most na Vítek. Slyšel jsem, že ten je teď úplně odříznutý od světa," řekl také Chaloupka.

Chrastava na Liberecku.

Povodňová vlna úplně strhla jeden dům, ostatní více, nebo méně poničila. "Je tu také hodně zničených aut, které si lidi nestihli odvést. Jsou tu ale i takové, které majitelé přeparkovaly výš, ale voda přišla i tam," dodává Zdeněk Chaloupka.

Nechápu, jak se to mohlo stát

Voda přišla ve dvou vlnách, ta druhá byla ničivější. "První vlna byla z řek, druhá přišla z polí, a teprve ta vyplavila centrum. Domy, které byly dál od řeky, tak měly tak třicet čísel vody, domy v centru skoro dva metry," sdělil serveru Lidovky.cz.

"Bylo to obrovské překvapení, že řeka Jiřice, která má tři metry na šířku, dokázala vyplavit celé město. Nechápu, jak se to vůbec mohlo stát," řekl Chaloupka.

Chrastava na Liberecku.

Evakuace v Chrastavě probíhala za pomoci dvou vrtulníků. "Bydlím

kousek od pumpy a tady měl na louce přistávací plochu vojenský vrtulník. Evakuoval lidi, kteří buď neposlechli výzvy, nebo nestihli utéct. Tahal je asi od tří hodin odpoledne až do tmy. Pak lítaly dva. Na pumpě dostali lidi čaj a deky. Odtamtud je svážel autobus do evakuačních míst v Liberci, protože evakuační místa v Chrastavě byla kompletně pod vodou," informuje Chaloupka

ČTĚTE TAKÉ:Michaela Kabátová

Autor

Michaela Kabátovámichaela.kabatova@lidovky.czČlánky


Najdete na Lidovky.cz