6. dubna 2011 12:00, aktualizováno  12:52 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

ODS: Jestli Bárta uplácel, musí VV z vlády pryč

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 27Diskuse
Zleva premiér Petr Nečas, ministr vnitra Radek John a ministr dopravy Vít Bárta. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zleva premiér Petr Nečas, ministr vnitra Radek John a ministr dopravy Vít Bárta. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Kvůli kauze Jaroslava Škárky už okolí premiéra Petra Nečase mluví o možné rekonstrukci kabinetu. ODS může žádat odchod Věcí veřejných.

Měla to být reformní a protikorupční vláda. Zatím jí však cloumá jeden skandál za druhým. Ten poslední, možné uplácení poslance Věcí veřejných, nyní zastínil všechny předchozí kauzy. V souvislosti s obviněním Jaroslava Škárky, že bral od Víta Bárty peníze za loajalitu, totiž přichází v úvahu rekonstrukce celé vlády.

Čtěte také

Opatrně se už o tom hovoří nejen v ODS. Podle informací Lidových novin teď přicházejí v úvahu dvě varianty. Tou první je, že by spor mezi Jaroslavem Škárkou a Věcmi veřejnými skončil jako "tvrzení proti tvrzení". V takovém případě by ODS stačila Škárkova rezignace na poslanecký mandát.

Čtěte názor Martina Weisse

"Kdyby se ale ukázalo, že je v tom Vít Bárta opravdu namočený, ODS by tlačila na to, aby Věci veřejné odešly z vlády," potvrdily včera LN dva zdroje z okolí premiéra. ODS by pak ale musela přemluvit několik "vzpurných" poslanců VV, aby vystoupili z klubu a podpořili rekonstruovaný Nečasův kabinet.

Kočí a Huml s vládou?
"V té souvislosti se hovoří o Kristýně Kočí, Stanislavu Humlovi a dalších," říkají zdroje LN pod podmínkou anonymity. Jeden z nich však upozorňuje na to, že by si takoví "odpadlíci" museli založit vlastní klub.

ČTĚTE TAKÉ

"Se Stanislavem Humlem by se ODS ani TOP 09 pravděpodobně neshodly," uvedl zdroj. Rebelující poslanec by však byl k dispozici, VV ho totiž chtějí vyloučit. Kočí se k tomu včera večer po jednání poslaneckého klubu nechtěla vyjádřit. "Bez komentáře," odvětila jen na dotaz LN.

Nemocný Nečas

Kauzou Škárka se mělo zabývat i dnešní jednání koaliční devítky, pro nemoc premiéra se však odložilo. Přitom dopoledního zasedání vlády se Nečas zúčastnil. Naopak ministr Bárta se neukázal.

Místopředseda koaliční TOP 09 a ministr financí Miroslav Kalousek pro LN zákulisní jednání o budoucnosti vlády nepotvrdil. "Já jsem žádné takové konspirativní jednání a tajné schůzky nevedl," sdělil LN Kalousek.

Že by byla rekonstrukce vlády nutná, pokud by se potvrdila korupce v jedné koaliční straně, míní i šéf protikorupční organizace Transparency International David Ondráčka.,"Pokud by se skutečně něco takového prokázalo, muselo by to zatřást nejen ministrem Bártou, ale celou vládou," řekl LN Ondráčka.

Anketa

Který ministr by měl opustit Nečasův kabinet jako první?

Vít Bárta (VV), ministr dopravy 0
Radek John (VV), ministr vnitra 0
Josef Dobeš (VV), ministr školství 0
Kamil Jankovský (VV), ministr pro místní rozvoj 0
Miroslav Kalousek (TOP 09) 0
Karel Schwarzenberg (TOP 09), ministr zahraničí 0
Jaromír Drábek (TOP 09), ministr práce a sociálních věcí 0
Leoš Heger (TOP 09), ministr zdravotnictví 0
Jiří Besser (TOP 09), ministr kultury 0
Alexandr Vondra (ODS), ministr obrany 0
Ivan Fuksa (ODS), ministr zemědělství 0
Jiří Pospíšil (ODS), ministr spravedlnosti 0
Tomáš Chalupa (ODS), ministr životního prostředí 0
Martin Kocourek (ODS), ministr průmyslu a obchodu 0
  • 27Diskuse