Úterý 14. května 2024, svátek má Bonifác
130 let

Lidovky.cz

Odstřely na Zlínsku kvůli africkému moru skončily. Zastřeleno bylo 137 divočáků

Česko

  18:49
ZLÍN - Policie ukončila v noci na čtvrtek letošní odstřel divočáků v oblasti zasažené africkým morem prasat na Zlínsku. Do odstřelu se policisté zapojili v polovině října, do konce minulého týdne ulovili v ohnisku nákazy 137 divokých prasat. Zda bude policie s lovem pomáhat i v příštím roce, se rozhodne po lednovém jednání zástupců ministerstva zemědělství, policie a veterinářů. Ve čtvrtek to řekl ředitel zlínské krajské veterinární správy František Mahdalík.

Lov divokých prasat na Zlínsku. foto:  Petr Topič, MAFRA

Mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán prozatím odmítl informace o ukončení zásahu na Zlínsku komentovat.

Policejní snipeři s noktovizory odstřelili na Zlínsku první dva divočáky. Míří na hlavu

Podle Mahdalíka se však myslivcům a policistům podařilo stav černé zvěře ve vysoce rizikové oblasti lemované pachovými a elektrickými ohradníky zredukovat na minimum. „Podle posledních vyhodnocení by se mělo v oblasti vyskytovat do 20 divokých prasat. Už to není takový stav, jako ze začátku, kdy tam byly stovky kusů černé zvěře,“ uvedl Mahdalík.

Myslivci na Zlínsku vyhlásili velký lov divokých prasat. Důvodem byl africký...
Myslivci na Zlínsku vyhlásili velký lov divokých prasat. Důvodem byl africký...

Myslivci podle něj budou nadále v odstřelu divočáků pokračovat v celém kraji. „Standardně probíhá i vyhledávání uhynulých kusů, jejich vyšetření a likvidace. Děláme vše pro to, aby se nákaza nerozšířila dále. Musíme ale vycházet z reality. Je to volně žijící zvěř a případnou migraci nelze stoprocentně zastavit,“ uvedl Mahdalík.

Nasazení policie do boje s africkým morem prasat schválila vláda v září. Odstřelovači divočáky lovili v 18 honitbách. Do terénu vyráželi především v noci, k lovu využívali pušky doplněné tlumiči, zařízením pro noční vidění a termovizí.

Boj proti africkému moru prasat zesiluje. Veterináři zakázali přikrmování divočáků v celé zemi

Africký mor prasat není nebezpečný pro člověka, kromě divočáků však zabíjí i domácí prasata. První případ choroby v Česku potvrdili veterináři u dvou divokých uhynulých zvířat nalezených v červnu na okraji Zlína. Od té doby byla laboratorními testy choroba potvrzena u zhruba 190 uhynulých, ulovených či odchycených zvířat.

Autor: