Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Okamura chrlí slova jako kulomet. Útočný, naučený žáček, říká lektorka rétoriky

Česko

  7:00
PRAHA - Spočítáno. Tomio Okamura mluví dvakrát rychleji než obyčejný člověk. Běžný divák nemá šanci pobrat příval jeho slov, varuje lektorka rétoriky, která zhodnotila Okamurovo vystoupení v České televizi. Zvládl tam říci 190 slov za minutu.

Tomio Okamura jako moderátor nového zpravodajského pořadu Dobrý večer, Česko! foto: ČTK

Běžné tempo mluvené řeči překročil Okamura v pořadu Interview Daniely Drtinové více než dvojnásobně. "V češtině je průměr mluvního tempa asi 80 až 100 slov za minutu," vysvětluje lektorka rétoriky z pražské DAMU Magdalena Gracerová Chrzová.

Redakce serveru Lidovky.cz spočítala, že Okamura průměrně řekl asi 180 slov za minutu, v delších monolozích ale zvládl i těžko uvěřitelnou kadenci 190 slov za minutu.

Nesrozumitelný příval slov

Rychlost řeči a přemíra slov není nutně výhodou. Právě naopak. Často totiž brání správnému porozumění. Chrzová je přesvědčena, že diváci obsah Okamurových proslovů ani nejsou schopni vnímat. "V případě rozhovoru s paní Drtinovou je podle mého názoru slovní kadence pana Okamury za hranicí srozumitelnosti, běžný posluchač nemá šanci pobrat příval slov," komentuje pro Lidovky.cz politikovo vystoupení lektorka.

Na diváky, kteří obsah Okamurových rychlých monologů nestíhají vnímat, tak působí především emoce, které z politika vyzařují. "Celková rychlost, hlasitost a kvalita hlasového projevu pana Okamury, podpořená občas výraznou gestikulací, svědčí o celkovém emocionálním rozpoložení mluvčího. Emoce, které takovýmto způsobem dáváme nejčastěji najevo jsou strach a hněv," říká o vystoupení Okamury Chrzová.

Žáček před tabulí

Ona sama vnímá politiko vystoupení v České televizi jako útočné. Zároveň Okamurův hlasový projev přirovnává k vystoupení dobře naučeného žáčka, který ví, co chce říct a veškerý svůj čas před tabulí se snaží za každou cenu využít.

Voliči tak sice Okamurovi nerozumí, to mu ale paradoxně může pomoci. Právě rychlost projevu, naléhavá dikce a výrazná gestikulace totiž evokuje rozhořčenost a zápal do práce. "Rychleji mluvící lidé jsou považováni za důvěryhodnější," říká Chrzová. Znovu ale připomíná, že to nesmí být na úkor srozumitelnosti.

Zároveň tak lidé vnímají pouze emoce mluvčího a na obsah už se nesoustředí. Okamura, jehož kontroverzní názory, které by z úst jiných politiků možná vzbudily vlnu rozhořčení a byly by označeny jako rasistické či xenofobní, v uších voličů splývají jen do nesrozumitelné záplavy slov.

Autor:

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....