Neděle 25. července 2021, svátek má Jakub
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Americký režisér Stone natočí film o Snowdenovi

Kultura

  9:02
NEW YORK - Známý americký režisér a scenárista Oliver Stone se chystá natočit film o Edwardu Snowdenovi, který médiím předal informace o výzvědné praxi amerických rozvědek. Stone podle agentury AP v pondělí oznámil, že se chystá jako scénář upravit knihu novináře Luka Hardinga z britského listu The Guardian.

Edward Snowden foto: ČTK

"Je to jeden z největších příběhů dnešní doby," uvedl v prohlášení Stone, který patří mezi obhájce Snowdena. Dodal, že natáčení bude "skutečnou výzvou". Podkladem scénáře bude Hardingova kniha Snowdenova akta: Zasvěcený příběh nejhledanějšího muže světa.

"Pro mě je Snowden hrdina, neboť odhalil tajemství, která bychom všichni měli znát, a to že Spojené státy opakovaně porušují čtvrtý dodatek (americké ústavy)," prohlásil loni Stone na tiskové konferenci na MFF v Karlových Varech.

Jeden film už vzniká

Stonův film je druhý, který o Snowdenovi vzniká. Společnost Sony Pictures v uplynulém měsíci koupila práva na knihu o Snowdenovi od novináře Glenna Greenwalda.

Stone produkuje populární, ale také kontroverzní filmy, ve kterých se dotýká citlivých míst amerického národního cítění. Příkladem jsou snímky Četa, Narozen 4. července, JFK či Vítězové a poražení.

Autoři: ,