Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Autor Flaubertova papouška Julian Barnes se poprvé představuje jako povídkář

Kultura

  14:00
Jeden z nejvýraznějších britských prozaiků současnosti Julian Barnes, známý romány jako Flaubertův papoušek, Historie světa v 10 kapitolách či Vědomí konce, přichází poprvé se sbírkou povídek, která nyní vychází česky pod názvem Stolek s citróny. Držitel prestižní Man Bookerovy ceny v ní předkládá jedenáct příběhů o stárnutí, ale i dávných nadějích a touhách.

Julian Barnes: Stolek s citróny foto: Reprofoto

Všechny povídky ve sbírce Stolek s citróny spojuje vynalézavý styl, jemný smysl pro humor a hluboká vnímavost pro zranitelnost a křehkost mezilidských vztahů. Barnes má  dar vidět pod povrch zdánlivě běžných situací a odhalovat nenápadná dramata, která se mezi lidmi den co den odehrávají.

Julian Barnes (* 1946)

Britský spisovatel na sebe upozornil už svou prvotinou Metroland, mimořádného uznání kritiky se mu však dostalo až v roce 1984 s postmoderním metarománem Flaubertův papoušek (česky 1996). Třikrát se dostal do nejužšího výběru na Bookerovu cenu, nominaci ale proměnil až napočtvrté s románem Vědomí konce (česky 2012). Jeho díla byla přeložena do více než třiceti jazyků. Krom jedenácti románů napsal též tři povídkové sbírky, pět esejistických knih a v osmdesátých letech pod pseudonymem Dan Kavanagh čtyři detektivky o bisexuálním vyšetřovateli Duffym. Česky vyšlo doposud osm Barnesových knih.

Julian Barnes

„Život je jen předčasnou reakcí na smrt,“ říkával své ženě Viv manžel v povídce Apetýt. Kdysi byl pro ni především milenec a kamarád, dnes se z něj stal veskrze bezmocný svěřenec, jehož osobnost den po dni rozleptává stařecká demence. V povídce Co ty všechno nevíš se dvě postarší přítelkyně každý měsíc setkávají na snídani, kterou by si ani za nic nenechaly ujít. Ve skutečnosti je však sbližuje snad jen záliba v semišových botách a sklon k nevyřčeným zlomyslným poznámkám. Zahradní klec vypráví muž středního věku, jenž u svých rodičů s úžasem sleduje, že stáří není jen věkem zmoudřelého usebrání, ale i nečekaně divokých emocí. 

Autor:

Mohlo by vás zajímat