Všechny povídky ve sbírce Stolek s citróny spojuje vynalézavý styl, jemný smysl pro humor a hluboká vnímavost pro zranitelnost a křehkost mezilidských vztahů. Barnes má dar vidět pod povrch zdánlivě běžných situací a odhalovat nenápadná dramata, která se mezi lidmi den co den odehrávají.
Julian Barnes (* 1946)Britský spisovatel na sebe upozornil už svou prvotinou Metroland, mimořádného uznání kritiky se mu však dostalo až v roce 1984 s postmoderním metarománem Flaubertův papoušek (česky 1996). Třikrát se dostal do nejužšího výběru na Bookerovu cenu, nominaci ale proměnil až napočtvrté s románem Vědomí konce (česky 2012). Jeho díla byla přeložena do více než třiceti jazyků. Krom jedenácti románů napsal též tři povídkové sbírky, pět esejistických knih a v osmdesátých letech pod pseudonymem Dan Kavanagh čtyři detektivky o bisexuálním vyšetřovateli Duffym. Česky vyšlo doposud osm Barnesových knih. |
„Život je jen předčasnou reakcí na smrt,“ říkával své ženě Viv manžel v povídce Apetýt. Kdysi byl pro ni především milenec a kamarád, dnes se z něj stal veskrze bezmocný svěřenec, jehož osobnost den po dni rozleptává stařecká demence. V povídce Co ty všechno nevíš se dvě postarší přítelkyně každý měsíc setkávají na snídani, kterou by si ani za nic nenechaly ujít. Ve skutečnosti je však sbližuje snad jen záliba v semišových botách a sklon k nevyřčeným zlomyslným poznámkám. Zahradní klec vypráví muž středního věku, jenž u svých rodičů s úžasem sleduje, že stáří není jen věkem zmoudřelého usebrání, ale i nečekaně divokých emocí.