Vznik portálu podpořil a Státní fond kinematografi, což umožnilo jeho fungování bez poplatků a bez reklam. A jaké filmy jsou na Aniontu k vidění? Především jde o vybranou studentskou a autorskou animovanou krátkometrážní tvorbu, včetně videoklipů nebo hraničních forem animace. Kromě špiček české a slovenské animace, jako jsou například Noro Držiak, Jaromír Plachý či Katarína Kerekesová, najde divák na Aniontu i hvězdy animace světové, kteří bodují na zahraničních festivalech. Mezi ně patří třeba maďarský autor Tomek Ducki či lotyšský režisér Edmunds Jansons.
Kvalitu filmů zajišťují zkušení dramaturgové. „Filmy vybírají především dramaturgové Anifilmu Pavel Horáček a Malvína Balvínová, kteří se v oblasti animace pohybují už dlouhou dobu a mají přehled o současné světové i české tvorbě, navíc navštěvují zahraniční festivaly,“ říká Gabriela Zajívocá. „Dále s výběrem pomáhají zahraniční kurátoři jako Anna Ida Orosz (Maďarsko) nebo Daniel Šuljić (Chorvatsko). Výběr je poměrně přísný, aby měl uživatel jistotu, že na Aniontu najde kvalitní filmy,“ dodává Zajícová.
Portál se bude organizátorů neustále rozšiřovat o nové filmy z nejrůznějších zemí, aby nabídl opravdu pestrou ukázku autorské animace. „Zároveň chystáme sekci, v níž budou připraveny celé bloky tematicky či regionálně propojených filmů, něco jako hodinové programy. Uživatelé si tak budou moct udělat projekci celého pásma,“vysvětluje Gabriela Zajícová.
Portál má také zahraniční partnery, spolupracuje s kurátory ze zahraničních festivalů jako je slovenský Fest Anča, maďarským Prinanima, chorvatský Animafest Zagreb nebo řecký festival Be There!. Zahraniční festivaloví kurátoři pomáhají pro Aniont vytipovávat vhodné filmy z jejich regionu a zprostředkovávají kontatky na tvůrce a producenty.
Podpoř svého animátora
Portál Aniont nabzí divákům i možnost podpořit tvorbu jednotlivých tvůrců. „Pomocí funkce Donate, která přesměruje živatele na platební bránu, mohou diváci poslat tvůrci filmu libovolný příspěvek, který Anifilm poté odevdá. Příspěvek může být jakýkoliv, třeba i jen 10 korun,“ vysvětluje Zajícová.
Zájem autorů o zapojení do projektu je podle organizátorů poměrně velký, zvláště mezi mladšími autory, studenty, čerstvými absolventy, a také mezi nezávislými tvůrci. „Přínosem je pro autory je především to, že se jejich filmy dostanou do obecnějšího povědomí, mohou se o nich dozvědět například kurátoři ze zahraničních festivalů a zařadit je do programu. U nás distribuce krátkometrážní animace neexistuje, takže je Aniont (kromě nárazových projekcích na festivalech) pro autory často jedinou cestou, jak dostat film k divákovi,“ říká Gabriela Zajícová.