Sobota 23. října 2021, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Autorská animace k vidění zdarma. Nový web Aniont je šancí pro diváky i tvůrce

Kultura

  6:00
Mezinárodní festival animovaných filmů Anifilm Třeboň založil internetovou videotéku Aniont (ANimation Online Theater), která přináší možnost sledovat kvalitní krátkometrážní animaci pro diváky zdarma. „U nás distribuce krátkometrážní animace neexistuje, takže Aniont je kromě nárazových projekcích na festivalech pro autory často jedinou cestou, jak dostat film k divákovi,“ říká za festival Gabriela Zajícová.

Z filmu Zhu: Paradise Awaits. Autor: Tomek Ducki foto: Aniont

Vznik portálu podpořil a Státní fond kinematografi, což umožnilo jeho fungování bez poplatků a bez reklam. A jaké filmy jsou na Aniontu k vidění? Především jde o vybranou studentskou a autorskou animovanou krátkometrážní tvorbu, včetně videoklipů nebo hraničních forem animace. Kromě špiček české a slovenské animace, jako jsou například Noro Držiak, Jaromír Plachý či Katarína Kerekesová, najde divák na Aniontu i hvězdy animace světové, kteří bodují na zahraničních festivalech. Mezi ně patří třeba maďarský autor Tomek Ducki či lotyšský režisér Edmunds Jansons.

Z filmu Kafka Band: Hrob. Autoři: Noro Držiak (režie),  Jaromír 99 (výtvarník).

Z filmu Kafka Band: Hrob. Autoři: Noro Držiak (režie), Jaromír 99 (výtvarník).

Kvalitu filmů zajišťují zkušení dramaturgové. „Filmy vybírají především dramaturgové Anifilmu Pavel Horáček a Malvína Balvínová, kteří se v oblasti animace pohybují už dlouhou dobu a mají přehled o současné světové i české tvorbě, navíc navštěvují zahraniční festivaly,“ říká Gabriela Zajívocá. „Dále s výběrem pomáhají zahraniční kurátoři jako Anna Ida Orosz (Maďarsko) nebo Daniel Šuljić (Chorvatsko). Výběr je poměrně přísný, aby měl uživatel jistotu, že na Aniontu najde kvalitní filmy,“ dodává Zajícová.

Portál se bude organizátorů neustále rozšiřovat o nové filmy z nejrůznějších zemí, aby nabídl opravdu pestrou ukázku autorské animace. „Zároveň chystáme sekci, v níž budou připraveny celé bloky tematicky či regionálně propojených filmů, něco jako hodinové programy. Uživatelé si tak budou moct udělat projekci celého pásma,“vysvětluje Gabriela Zajícová.

Z filmu Zhu: Paradise Awaits. Autor: Tomek Ducki

Z filmu Zhu: Paradise Awaits. Autor: Tomek Ducki

Z filmu Jídlo. Autor: Siqi Song

Z filmu Jídlo. Autor: Siqi Song

Portál má také zahraniční partnery, spolupracuje s kurátory ze zahraničních festivalů jako je slovenský Fest Anča, maďarským Prinanima, chorvatský Animafest Zagreb nebo řecký festival Be There!. Zahraniční festivaloví kurátoři pomáhají pro Aniont vytipovávat vhodné filmy z jejich regionu a zprostředkovávají kontatky na tvůrce a producenty.

Podpoř svého animátora

Portál Aniont nabzí divákům i možnost podpořit tvorbu jednotlivých tvůrců. „Pomocí funkce Donate, která přesměruje živatele na platební bránu, mohou diváci poslat tvůrci filmu libovolný příspěvek, který Anifilm poté odevdá. Příspěvek může být jakýkoliv, třeba i jen 10 korun,“ vysvětluje Zajícová.

Zájem autorů o zapojení do projektu je podle organizátorů poměrně velký, zvláště mezi mladšími autory, studenty, čerstvými absolventy, a také mezi nezávislými tvůrci. „Přínosem je pro autory je především to, že se jejich filmy dostanou do obecnějšího povědomí, mohou se o nich dozvědět například kurátoři ze zahraničních festivalů a zařadit je do programu. U nás distribuce krátkometrážní animace neexistuje, takže je Aniont (kromě nárazových projekcích na festivalech) pro autory často jedinou cestou, jak dostat film k divákovi,“ říká Gabriela Zajícová.

Z filmu Zhu: Paradise Awaits. Autor: Tomek Ducki
Z filmu Kameny. Autorka: Katarina Kerekesova
Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!