Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ceny divadelní kritiky pro Palmovku i Národní. Letošní ročník zažil i rekordmana

Kultura

  13:30
PRAHA - Pomyslným vítězem Cen divadelní kritiky 2018 je Divadlo pod Palmovkou: odnáší si cenu za nejlepší inscenaci – Shakespearovu hru Něco za něco v režii Jana Klaty –, bodovalo i v dalších nominacích a je též divadlem roku. Také Národní divadlo dopadlo výborně, zejména soubor opery: z šesti nominací první scéna proměnila dvě. Ceny se udělovaly včera právě ve vítězném divadle a večer moderoval Tomáš Dianiška a Jakub Albrecht.

Saša Rašilov obdržel za roli Mefista v Goethově Faustovi ocenění za mužský herecký výkon roku. foto:  Petr Topič, MAFRA

Anketu kritiků, na jejímž základě se cena uděluje, od roku 1992 vyhlašuje časopis Svět a divadlo a v nynějším 27. ročníku se jí účastnilo 80 respondentů (kritiků a publicistů). Anketě dominovaly pražské scény – měly celkem 20 nominací. Dále se umístila divadla z Brna, Ostravy (po třech nominacích) a z Českých Budějovic (jedna nominace).

Letošní ceny mají i nového rekordmana: stal se jím Ivan Acher. Zvítězil v kategorii hudba a za svou operu Sternenhoch, k níž napsal i libreto a v režii Michala Dočekala ji uvedlo Národní divadlo, posbíral 26 hlasů, dosud největší počet hlasů v historii ceny.

Nominace a to, jak se celkově hlasovalo, jako vždy skýtají zajímavé čtení, které podává zprávu o stavu domácího divadla: o tvůrcích, kteří jsou na vzestupu, trendech i žánrech (kompletní anketu otiskuje první číslo letošního ročníku Světa a divadla).

Užitečné povodně

Ostatně i letošní ceny pro Palmovku svědčí o tom, jaké úsilí vyvinulo nové vedení, které vzešlo z výběrového řízení v roce 2013, přičemž v témže roce libeňskou scénu natolik poničily povodně, že se na následující dvě sezony musela zavřít a rekonstruovat. Přesto ředitel Michal Lang dokázal rychle a s velkou energií divadlo restartovat, postavit dobrou dramaturgii pro velkou scénu, dát prostor studiovým aktivitám, založit festival – a po pěti letech tu je jasně vyprofilovaná scéna.

Nejlepší inscenací roku je tedy Něco za něco, Shakespearova hra, již v Divadle pod Palmovkou nastudoval polský režisér Jan Klata. Hlasy, které obdržely inscenace na první čtyřech místech, jsou přitom poměrně vyrovnané: k Mikuláškovu Mýcení (Divadlo Na zábradlí) a Sternenhochovi se druží další opera v režii Daniela Špinara – Billy Budd Benjamina Brittena (rovněž Národní divadlo).

Cena za ženský herecký výkon putuje do ostravského Divadla Petra Bezruče: za titulní roli v Maryše Janky Ryšánek Schmiedtové ji získala Pavla Gajdošíková. Mezi dalšími nominovanými byly Tereza Marečková (titulní role ve Vitce Divadla Husa na provázku), jež je ovšem talentem roku, dále Tereza Dočkalová a v první sedmičce ještě dvakrát figurovala Lucie Trmíková za výkony v inscenacích Jana Nebeského, které vznikly podle jejího scénáře (Médeia a Soukromé rozhovory). Spolek Jedl, který inscenace uvedl, na sebe v poslední době upozornil originálními autorskými projekty a po právu se vyhoupl do první pětice divadel roku (společně s Divadlem v Dlouhé).

Jedl bodoval i v kategorii hudba, kde byl Martin Dohnal nominován za hudbu k Nebeského inscenaci Pustina. Vítězem kategorie se stalo Divadlo pod Palmovkou, následuje loňský vítěz, ostravská Aréna, a Divadlo Na zábradlí.

Ceny divadelní kritiky: nejlepší loňskou inscenací jsou Radokovy operní jednoaktovky

Už při loňské březnové premiéře Fausta na první scéně v režii Jana Friče se mluvilo o tom, že Mefisto Saši Rašilova je výkon hodný ocenění. Jakkoliv jsou tyto výroky během sezony pošetilé, v tomto případě šlo o nezpochybnitelnou kvalitu – herec postavu složil z mnoha jiskřivých plošek, byl šarmantním svůdcem, dryáčníkem, chameleonem i mrchou chlapem. A především byl ohromně zábavný. Mezi dalšími nominovanými figuroval Jan Vlasák jako chlípný a cynický Vincentio z oceňované inscenace Něco za něco a Štefan Margita (kapitán Vere – Billy Bud).

Dobrodružství v laboratoři

Hrou roku se stala Zelenkova Elegance molekuly, již autor nastudoval v Dejvickém divadle. Zelenka je zkušený dramatik a několikanásobný laureát této ceny, jeho hra o vědci Holém a dobrodružství v laboratoři je vzrušující, hravá a také řeší věčný rozpor moderní doby – v tomto případě vztah vědy a byznysu.

Nominován byl i herec Tomáš Dianiška (Pusťte Donnu k maturitě), jenž se jako osobitý dramatik v posledních letech prosadil zejména v Divadle pod Palmovkou, či Ondřej Novotný, a to za text Teritorium. Bodovalo i libreto k opeře Sternenhoch Ivana Achera. Cenu za scénografii si odnesl Marek Cpin (Mýcení v režii Jana Mikuláška) a těsně za ním se umístil Dragan Stojčevski s výtvarným řešením Fausta v Národním divadle.

Ceny divadelní kritiky za rok 2018:

INSCENACE ROKU

William Shakespeare: Něco za něco

(režie, úprava a hudba: Jan Klata, dramaturgie: Iva Klestilová,

Divadlo pod Palmovkou)

DIVADLO ROKU

Divadlo pod Palmovkou

MUŽSKÝ HERECKÝ VÝKON

Saša Rašilov (Mefisto)

(Goethe: Faust,
režie: Jan Frič, Národní divadlo)

ŽENSKÝ HERECKÝ VÝKON

Pavla Gajdošíková (Maryša)

(Mrštíkové: Maryša,
režie: Janka Ryšánek Schmiedtová, Divadlo Petra Bezruče)

SCÉNOGRAFIE ROKU

Marek Cpin (scéna a kostýmy) (Bernhard: Mýcení, režie: Jan Mikulášek, Divadlo Na zábradlí)

HUDBA ROKU

Ivan Acher

(Ivan Acher: Sternenhoch,
dirigent: Petr Kofroň,
režie: Michal Dočekal, Nár. divadlo)

NEJLEPŠÍ POPRVÉ UVEDENÁ ČESKÁ HRA

Petr Zelenka: Elegance molekuly

(uvedlo Dejvické divadlo,

režie: Petr Zelenka)

TALENT ROKU

Tereza Marečková
(herečka, zpěvačka, muzikantka)

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten
Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten

Plavková sezona pomalu klepe na dveře a my pro vás máme speciální soutěž o zeštíhlující gely od přírodní značky bioten. Stačí se jen přihlásit.

Mohlo by vás zajímat