Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vojtek, Dyk nebo Janžurová. Ceny Thálie budou předány 25. března

Kultura

  16:28
PRAHA - Herci Iva Janžurová a Milan Kňažko, mim Radim Vizváry, tanečnice Martina Hajdyla Lacová či zpěváci Hana Holišová, Josef Vojtek a Vojtěch Dyk jsou mezi nominovanými na ceny Thálie. Laureáty vyhlásí Herecká asociace 25. března v Národním divadle. Umělci v inscenacích české první scény poprvé v nominacích chybí. Moderátory přenosu České televize budou Taťjana Medvecká a Jan Cina, uvedl na středeční tiskové konferenci v Praze její prezident Jiří Hromada.

Ceny Thálie, ilustrační foto. foto:  Michal Šula, MAFRA

Šéfové porot v činohře, opeře, baletu a v muzikálu a operetě oznámili jména 24 umělců nominovaných za mimořádné výkony na sedmnácti jevištích mateřských scén či soukromých produkcí. Pražské počiny jsou mezi nimi překvapivě zastoupeny jen třetinou. Prestiž metropole hájí soukromé scény Kalich (Iva Janžurová v titulní roli inscenace Božská Sarah), Jezerka (Milan Kňažko v monodramatu Shylock) a Hybernia (Josef Vojtek jako Mefisto ve stejnojmenném muzikálu), nezávislá taneční skupina ME-SA (Martina Hajdyla Lacová v sólovém projektu L/One of the Seven), skupina pantomimy Mime Prague (Radim Vizváry v inscenaci Sólo) a nezávislé Divadlo Letí (Pavlína Štorková v titulní roli inscenace Olga/Horrory z Hrádečku).

Nejvíce nominací - čtyři - získalo Národní divadlo moravskoslezské z Ostravy (NDM). Se třemi nominacemi následují Divadlo Josefa Kajetána Tyla z Plzně a Národní divadlo Brno, dvakrát zazněl název Slezského divadla Opava. Zastoupeny jsou i scény z Liberce, Ostravy a Olomouce.

Herečka Iva Janžurová.
Herec Milan Kňažko

V muzikálové (a operetní) kategorii mají naději na Thálii vedle Holišové v roli císařovny Elišky v Noci na Karlštejně v autentických kulisách středočeského hradu také Ivana Korolová jako schovanka kláštera v liberecké inscenaci Mam’zelle Nitouche a Lenka Pavlovičová jako Hortensie v operetě Ples v opeře v NDM.

Z jejich mužských kolegů zabodoval kromě Dyka (Celebrant v Bernsteinově Mši v produkci brněnské agentury Bujoart) a zmiňovaného Josefa Vojtka i Roman Tomeš jako Jidáš v rockové opeře Jesus Christ Superstar v NDM.

Ceny Thálie za celoživotní mistrovství získali mimo jiné Zindulka a Županič

Mezi nominovanými jsou například i Barbora Polášková jako Carmen v Opavě, Pavla Vykopalová jako Káťa Kabanová v Brně, Pavel Klečka za roli Macbetha v Plzni a Rakušan Thomas Weinhappel jako Hamlet v Ostravě.

Podle Hromady bude na oficiálním večeru vyhlášeno 15 laureátů. Kromě těch za mimořádné jevištní výkony oceněných na návrh porot rozhodnutím členů Kolegia Herecké asociace půjde o držitele cen za celoživotní mistrovství v oboru činohry, opery, baletu, operety a muzikálu a také loutkového divadla. Prezidium Herecké asociace ocení činoherce do 33 let za dosavadní mimořádné jevištní výkony.

Ceny Thálie podpořily ministerstvo kultury, pražský magistrát, Nadace Život umělce a Nadace Aleny a Luďka Munzarových. Vyrobila je a věnovala sklárna Ajeto ze severočeské Lindavy.

Nominace na Ceny Thálie za rok 2016

Činohra:

  • Ženský výkon: Hana Tomáš Briešťanská (role Štěpky v inscenaci Jaroslava Havlíčka, Olgy Šubrtové a Martina Glasera Petrolejové lampy, Národní divadlo Brno), Iva Janžurová (role Sarah Bernhardtové ve hře Johna Murrella Božská Sarah, Divadlo Kalich, Praha), Pavlína Štorková (role Olgy v inscenaci Anny Saavedra Olga/Horrory z Hrádečku, Divadlo Letí, Praha)
  • Mužský výkon: Milan Kňažko (role Jona ve hře Marka Leirena-Younga Shylock, Divadlo Na Jezerce, Praha), Robert Mikluš (role Astrova ve hře Antona Pavloviče Čechova Strýček Váňa, HaDivadlo, Brno), Šimon Krupa (role Jaroslava Pulce ve hře Ladislava Klímy Lidská tragikomedie, Komorní scéna Aréna Ostrava)

Opera:

  • Ženský výkon: Barbora Polášková (titulní role v opeře Georgese Bizeta Carmen, Slezské divadlo, Opava), Jana Sibera (role Ophélie v opeře Ambroise Thomase Hamlet, Národní divadlo moravskoslezské, Ostrava), Pavla Vykopalová (role Káti v opeře Leoše Janáčka Káťa Kabanová, Národní divadlo Brno)
  • Mužský výkon: Pavel Klečka (titulní role v opeře Giuseppa Verdiho Macbeth, Divadlo J. K. Tyla, Plzeň), David Szendiuch (titulní role v opeře Giuseppa Verdiho Attila, Slezské divadlo, Opava), Thomas Weinhappel (titulní role v opeře Ambroise Thomase Hamlet, Národní divadlo moravskoslezské, Ostrava)

Opereta, muzikál a jiný hudebně dramatický žánr:

  • Ženský výkon: Hana Holišová (role Elišky v muzikálu Noc na Karlštejně, Celebrity Management - Divadlo Karlštejn), Ivana Korolová (role Denisy de Flavigny v operetě Mam’zelle Nitouche, Divadlo F. X. Šaldy, Liberec), Lenka Pavlovič (role Hortensie v operetě Ples v opeře, Národní divadlo moravskoslezské, Ostrava)
  • Mužský výkon: Vojtěch Dyk (role celebranta v muzikálu Mass-Mše, Produkce BUJOART, Olomouc), Roman Tomeš (role Jidáše Iškariotského v muzikálu Jesus Christ Superstar, Národní divadlo moravskoslezské, Ostrava), Josef Vojtek (dvojrole Mefista a Fausta v muzikálu Mefisto, Divadlo Hybernia, Praha)

Balet a pantomima a jiný tanečně dramatický žánr:

  • Ženský výkon: Ivona Jeličová (jako Ona v inscenaci Chvění, Národní divadlo Brno), Jui Kjotaniová (role Kitri v baletu Don Quijote, Moravské divadlo, Olomouc), Martina Hajdyla Lacová (sólový výkon v inscenaci L/One of the Seven, Soubor ME-SA, Praha)
  • Mužský výkon: Richard Ševčík (role Dona Josého v baletu Carmen, Divadlo J. K. Tyla, Plzeň), Radim Vizváry (pantomimický výkon v inscenaci Sólo, Mime Prague, Praha), Adam Zvonař (role prince v baletu Labutí jezero, Divadlo J. K. Tyla, Plzeň)
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat