Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Češi v práci cvičí a jedí sushi. Jejich fotky jdou do světa

Kultura

  7:00
AMSTERODAM - Čeští fotografové na mezinárodním bienále Grid 2012 v Amsterodamu ukazují, jak nadnárodní společnosti mění českou krajinu i povahu.

Daniela Dostálková - The Town I Like foto: Daniela Dostálková

Fotografka Daniela Dostálková v sérii The Town I Like (Město, které mám ráda) dokumentuje, jak firemní kultura nadnárodních společností přetváří osobní identitu jejich zaměstnanců: Uniformy, povinná ranní gymnastika a k obědu krabička sushi místo tradičního českého jídla. Fotografie vznikly v jedné japonské továrně, která působí na českém území. Ke zhlédnutí jsou v galerii De Gang v Haarlemu.

Také dokumentární projekt Tomáše Pospěcha - Look at the future (Pohled do budoucna) mapuje kulturu nadnárodních společností vstupujících do prostředí postkomunistických zemí Střední Evropy. Jádro tvoří snímky zobrazující mravy a denní chod v továrně LG Philips Displays v českém městě Hranice. Pospěchovy fotografie mohou návštěvníci obdivovat v Apeldoornu.

Trojici českých autorů na mezinárodním bienále uzavírá Evžen Sobek. Jeho fotosérie Hidden Landscapes (Skryté krajiny) nabízí makro pohled na současnou moderní podobu krajiny, které dominuje funkcionalistická uniformní architektura oceli, skla a betonu. “Prostor, ve kterém žijeme, možná není ideální a není lehké se s ním identifikovat. Má ale i svoje kouzlo,” charakterizuje své dojmy a atmosféru svých fotografií Evžen Sobek. “Tato umělá krajina se stává součástí našich životů a některé atributy si již ani neuvědomujeme,” dodává.

Grid 2012

Mezinárodní fotografické bienále Grid 2012

Bienále pořádá nadace Amsterdam Photo Foundation, která byla založena v roce 1999 a která si klade za cíl propagovat a podporovat současné vizuální umění a mezinárodní dialog. Na organizaci festivalu se podílí i České centrum Haag, které české autory pro toto bienále vybralo a jejich výstavu finančně podpořilo.

Tématem letošního ročníku je "Urbanistická realita pod lupou – Zamyšlení nad změnami chování a prostoru“.  

Srdcem Grid 2012 jsou velké opuštěné industriální haly Harbour Hall v bývalém nákladním přístavu ve východní části Amsterodamu. Výstavy, přednášky a jiné akce probíhají ale i po celém Amsterodamu a také v šesti dalších holandských městech.

Celkem se na bienále představují fotografické práce umělců ze třiceti zemí světa. Kromě evropských zástupců z České republiky, Dánska, Velké Británie, Maďarska, Irska, Polska, Rumunska, Makedonie či Černé Hory festival nabízí i díla autorů z Argentiny, Brazílie, Kolumbie, Ekvádoru, Guatemaly, Mexika, Peru nebo Ázerbájdžánu.

Grid 2012 potrvá do konce června. Více informací o fotobienále naleznete na stránkách www.gridphotofestival.com

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!