Pátek 12. července 2024, svátek má Bořek
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko je podle magazínu Variety filmovou lokací snů

USA

  11:00
PRAHA - Za filmovou lokaci snů označuje Českou republiku týdeník Variety, jeden ze tří nejvýznamnějších a vůbec nejčtenějších odborných filmových magazínů na světě. Jeho aktuální číslo z 21. června věnuje výjimečnou pozornost a prostor českému filmovému průmyslu.

Jedním z koprodukčních filmů natáčených v Česku je Anthropoid. foto:  Michal Růžička, MAFRA

Oznámila to vedoucí České filmové komise Ludmila Claussová. Variety loni zaznamenal setkání Claussové se zástupci studií a nezávislými producenty v Los Angeles. Šéfka komise jim představila změny v pobídkovém systému nabízejícímu dvacetiprocentní slevy na produkci v ČR.

Vláda před rokem schválila novelu audiovizuálního zákona, který kromě jiného zprůhledňuje systém filmových pobídek pro zahraniční filmaře.

Speciální příloha časopisu Variety s názvem Billion Dollar Location: Czech Republic (Miliardová lokace Česká republika), na jejíž přípravě se komise podílela společně s MFF v Karlových Varech, vyšla 21. června v rámci běžného čísla magazínu. Variety má celosvětově přes 50 tisíc abonentů, online verzi časopisu si každý měsíc prohlédne 20 milionů zájemců.

„Jedná se o třetí speciál naší série Billion Dollar Location, předcházely mu zatím jen reportáže o amerických státech Louisianě a New Mexiku. To znamená, že Česká republika je vůbec první zemí mimo USA, kterou jsme si pro toto speciální vydání vybrali,“ komentoval to Steven Gaydos, viceprezident a šéfeditor Variety.

Podle Claussové jde o velký úspěch, potvrzení toho, že Česká republika se v posledních letech vrátila na mapu oblíbených filmařských destinací. Točí se tu historické velkofilmy s hvězdným obsazením i evropské koprodukce. „Po nedávném přijetí novely audiovizuálního zákona se podmínky pro filmaře u nás ještě zlepší a zájem o Českou republiku jako filmovou lokaci poroste,“ dodala Claussová.

Magazín Variety tuto situaci reflektuje na téměř 20 stranách speciální přílohy, kde současný český filmový průmysl a dění v jeho různých oblastech přibližuje svým čtenářům, kterými jsou filmoví odborníci a producenti. Provází je infrastrukturou filmového průmyslu, přibližuje podmínky a profesionální zázemí pro výrobu filmů, informuje o probíhajícím natáčení mezinárodních štábů i o tom, které zahraniční produkce využily ČR jako lokaci v minulosti. Nechybí komentáře zahraničních producentů a filmařů. Příloha obsahuje také informace o filmových pobídkách, které mají na zvýšeném zájmu o natáčení v Česku velkou zásluhu.

„Byli jsme s editory speciálu i s autory konkrétních článků v čilém kontaktu. Navrhovali jsme témata, dodávali jim informace a tipy na zajímavé lidi, sháněli jsme fotografie z natáčení. Naší snahou bylo představit českou filmovou infrastrukturu v celé její šíři, ukázat, že tu nejde jen o krásné lokace nebo o pobídky, ale že je za tím mnohem víc - přátelské prostředí, kreativní lidé a hlavně jejich vášeň a oddanost pro tuto práci,“ vysvětlila Claussová.

Důležitou součástí speciálu jsou hlasy filmových profesionálů, prostor je věnován i specifickým oblastem jako je animace, postprodukce a vizuální efekty nebo filmová výprava, které zahraniční filmaři u nás vyhledávají pro bohaté zkušenosti s mezinárodními produkcemi.

„Základnu technických a kreativních profesí máme úžasnou, jejich kvalita je na světové úrovni,“ zdůraznila Claussová. Díky pobídkám se podle ní čeští producenti stále častěji stávají plnohodnotnými koproducenty zahraničních snímků. Příkladem je i historický film režiséra Seana Ellise Anthropoid nazvaný podle operace, jež vedla k atentátu na Reinharda Heydricha. Natáčel se tu loni v koprodukci české společnosti Lucky Man Films.

Natáčení snímku Anthropoid v Brdech.

„Natáčelo se na autentických místech, například přímo před chrámem svatých Cyrila a Metoděje v Praze. Ještě větší produkční výzvou, než uzavření ulice v centru Prahy, byly náročné scény uvnitř krypty chrámu, které se točily v replice postavené v barrandovském ateliéru,“ komentoval to koproducent David Ondříček. Právě Anthropoid bude 1. července ve světové premiéře zahajovat 51. ročník MFF v Karlových Varech, kterému je v aktuálním čísle Variety rovněž věnován obsáhlý článek.

K dalším mezinárodním koprodukcím natáčeným v Česku patří francouzsko-český film Marguerite, který se z 90% natáčel v autentických lokacích Prahy a dalších místech České republiky. Film, který se stal nejúspěšnějších francouzským filmem loňkého roku přinesl významného ocenění českému architektovi Martinu Kurelico, který za výpravu k filmu získal francouzskou filmovou cenu Caesar.

Autoři: ,

Podle chirurga z modelace ženských zevních genitálií profitují i muži
Podle chirurga z modelace ženských zevních genitálií profitují i muži

Stále více žen vyhledává plastickou chirurgii genitálu. Podle renomovaného plastického chirurga Svatopluka Svobody se pro ni pacientky rozhodují...