Zařazení snímku Stále spolu režisérky Evy Tomanové a producenta Jiřího Konečného do festivalové soutěže v kategorii First Appearance pro debutující autory je velkým úspěchem. IDFA totiž patří k nejprestižnějším světovým festivalům, které se věnují dokumentům a má přísná umělecká kritéria pro výběr filmů, jak do soutěže, tak do mimosoutěžního promítání. V soutěžních kategoriích festivalu byl z českých filmů naposledy snímek Heleny Třeštíkové Katka (2010) a film Filipa Remundy Obec B. (2002). Stále spolu bude promítán celkem pětkrát a ve čtvrtek 20. listopadu bude mít na festivalu svoji světovou premiéru.
Alternativa ad absurdum
Dokument, který vznikl v koprodukci s Českou televizí, vypráví příběh Petra, který se jako vystudovaný vysokoškolák rozhodl se svou ženou a jejich devíti dětmi žít v maringotce, kde nemají tekoucí vodu, koupelnu ani záchod. Jejich pojetí alternativního života je podle režisérky Evy Tomanové dotaženo ad absurdum. „Věřím v silný příběh. Téma pana Mlčocha a jeho rodiny jsem v sobě nosila přes deset let. Jak jsem je poznávala, zjistila jsem, že oni jsou to, co by měl vidět i někdo další. Jsou drsní a pravdiví jako šumavské stráně, kde žijí v létě, a zároveň plni života, jako Španělsko, které jim skýtá zimní útočiště,“ říká o filmu jeho režisérka Eva Tomanová. „Dostat se na IDFA není vůbec snadné a je pro nás velká čest být mezi patnácti vybranými debuty z celého světa,“ doplňuje producent filmu Jiří Konečný.
Další filmy na prodej
Kromě promítání pro veřejnost se na festivalu koná každoročně i neveřejná sekce Docs for Sale, kde se představují dokumenty pro distribuci. IDFA je i jedním z největších trhů s filmy na světě. V této sekci pro odbornou veřejnost se letos bude nabízet i několik českých dokumentů.
Režisér Martin Dušek představí snímek K oblakům vzhlížíme, který na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě získal ocenění jako nejlepší tuzemský dokument roku 2014. K oblakům vzhlížíme je citlivá love story z drsného severu Čech – příběh Rádi, v jehož životě se střídají ženy stejně rychle jako tuningové srazy. Jediné, co zůstává, je jeho rozpadající se Ford Escort, který pro něj znamená vše. Když ale Ráďa svůj mikrosvět prozářený zelenými diodami a povzbuzovaný řvoucím výfukem motoru opouští, naráží na tvrdou realitu a své vlastní limity.
Do Amsterodamu na Docs for Sale putuje i snímek Jáma (My Home) režiséra Jiřího Stejskala odehrávající se na Ukrajině a pojednávající o střetu starého a nového světa a vzdoru vůči developerské zvůli. Režisérka Andrea Culíková se ve svém snímku Cukr Blog (Sugar Blues) investigativně pouští do zkoumání důsledků staleté konzumace cukru na jednotlivce a společnost. Zjišťuje, jak obrovskou moc tento prášek v historii měl a ještě má. V česko - francouzské koprodukci vznikl film Concrete Stories - dokumentární film o francouzských kořenech jednoho stavebního materiálu, prefabrikovaných betonových desek, které navrhl francouzský inženýr Raymond Camus a které se proměnily v obydlí jedné třetiny obyvatel východní Evropy.
IDFA
|