Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kultura

Čínská cenzura se nevyhnula ani Duně. Z reklamních materiálu zmizela afroamerická herečka

Sci-fi snímek Duna (2021). Režisér: Denis Villeneuve. foto: Warner Bros. - Vertical Entertainment

S uvedením velkofilmu Duna na čínský trh se znovu rozhořela debata o tom, jak velké ústupky hollywoodské produkční společnosti udělají, aby si velmoc naklonily na svou stranu. Se souhlasem Warner Bros. tak ze všech čínských reklamních materiálů k filmu zmizela afroamerická herečka Sharon Duncan-Brewsterová.
  15:15

Místo Duncan-Brewsterové se na čínském plakátu navíc nachází tchajwanský herec Chang Chen a americký herec Dave Bautista. Ti zase nejsou na plakátu, jenž se používá i pro českou distribuci. Žádný z nich nemá ve filmu natolik výraznou roli. Je nicméně pravdou, že v jedné scéně ve filmu hlavní hrdina Paul (Timotheé Chalamet) konverzuje se svým doktorem, kterého hraje Chang Chen, v mandarinštině. Pro Čínu je tedy postava důležitá, proto je na plakátu zhruba v místě, kde by byla Duncan-Brewsterová. 

„Západní“ distribuční plakát Duny.

„Západní“ distribuční plakát Duny.

Čínský plakát na film Duna.

Čínský plakát.

Britská herečka Sharon Duncan-Brewsterová má trinidadské kořeny. Je známá pro své role v britském dramatu Bad Girls nebo „nekonečném“ televizním seriálu EastEnders. Její postavu doktorky Kynesové v Duně lze označit za první velkou filmovou roli. Mimochodem, v televizní Duně z roku 2000 ztvárnil stejnou postavu český herec Karel Dobrý. V původním románu Franka Herberta byla postava mužského pohlaví. 

Sci-fi snímek Duna (2021). Režisér: Denis Villeneuve.
Sci-fi snímek Duna (2021). Režisér: Denis Villeneuve.

Není to poprvé, co Číně vadil afroamerický herec v reklamních materiálech na hollywoodský velkofilm. Podobného „zacházení“ se dočkal i herec John Boyega, jenž ztvárnil výraznou postavu bývalého stormtroopera Finna v posledních třech řadových filmech ságy Star Wars. John Boyega i Sharon Duncan-Brewsterová jsou výraznými aktivisty protirasistického hnutí Black Live Matter. 

Hollywoodská studia si Čínu předcházejí. Jde o druhý největší filmový trh na světě (hned po USA) a vládní nařízení umožňují do čínských kin vstup jen omezenému počtu předem vybraných filmů ze zahraničí. Příležitostí se prosadit tolik není. 

Mimochodem, Duna si v čínských kinech těsně po premiéře vede skvěle. I tak ji ale porazil ten samý den premiérujicí film Bitva u jezera Changjin. Propagandistický válečný snímek vypráví o „hrdinném boji dobrovolných čínských vojáků proti korejským invazním sílám“. 

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat