Čtvrtek 7. července 2022, svátek má Bohuslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Midnight Oil přivezou na Colours osmdesátkové hity, ekologii a politiku

Kultura

  9:45
Colours of Ostrava připravují kromě již avizovaného vystoupení britských Jamiroquai další velký návrat: v rámci comebackového světového turné zde vystoupí slavná australská kapela Midnight Oil.

Midnight Oil foto: Colours of Ostrava

Skupina v čele s charismatickým dvoumetrovým holohlavým zpěvákem Peterem Garrettem v čele prodala miliony alb, získala jedenáctkrát cenu Australian Recording Industry Association, proslavila se hity jako Forgotten Years, Blue Sky Mine, The Dead Heart nebo Beds Are Burning a byla uvedena do americké Rock and Roll Hall of Fame.

Midnight Oil vznikli v polovině sedmdesátých let, svou hudbou a postoji se však proslavili v následující dekádě. Prosluli akcemi, které neměly na rockové scéně srovnání. V létě roku 1986 nasedli do aut a rozjeli se s aboridžinskou kapelou Warumbi Band na turné do odlehlých aboridžinských oblastí Austrálie, vystupovali na provizorních podiích pod noční oblohou a večer s hostiteli vysedávali u ohňů.

Po návratu natočili přelomové album Diesel and Dust, držící se přes dva roky v žebříčku, čímž překonalo obrovský úspěch alba 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1 z roku 1982. Třaskavou desku Blue Sky Mine (1990) pak Midnight Oil proslavili partyzánskou akcí: protestní koncert proti ekologické katastrofě způsobené ropným tankerem Exxon Valdez odehráli na valníku před budovou Exxonu na Manhattanu.

Kapela se rozpadla v roce 2002 proto, že Peter Garrett vstoupil do politiky: stal se nezávislým poslancem parlamentu a později ve dvou vládách ministrem životního a školství - samozřejmě za australské socialisty. Ostatní členové se věnovali jiným projektům. Letos 17. února Midnight Oil oznámili návrat na koncertní pódia. V rámci turné nazvaného The Great Circle projedou od dubna do listopadu celý svět: od komorního klubu v Sydney přes Brazílii, Severní Ameriku, Evropu, Nový Zéland a zpět do Austrálie.

Do Ostravy přijedou v původní sestavě, v níž Garretta doplňují bubeník Rob Hirst, kytarista Martin Rotsey, baskytarista Bones Hillman a klávesista Jim Moginie. „Midnight Oil jsou báječná kapela s mocným politickým étosem, pevnými názory a radikálními gesty představující černé svědomí nejen Austrálie,“ říká ředitelka festivalu Zlata Holušová.

Šestnáctý ročník Colours of Ostrava proběhne od 19. do 22. července v Dolních Vítkovicích. K hlavním oznámeným jménům patří Jamiroquai, Imagine Dragons, Norah Jones, alt-J, Birdy, Moderat, LP, Benjamin Clementine, Michael Kiwanuka, Laura Mvula, UNKLE, Afro Celt Sound System nebo Nouvelle Vague.

Čtyřdenní vstupenky na Colours of Ostrava 2017 jsou v prodeji na www.colours.cz a v síti Ticketpro. Aktuální cena 2 490 korun platí na limitované množství 5 000 kusů vstupenek. V prodeji je také ubytování ve stanovém městečku, parkování nebo místo pro karavan.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat