Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Deváté srdce v Národním? Ohřívaná česká kaše

Kultura

  9:00
Dramaturgie činohry Národního divadla je v jednom směru nepoučitelná. Ani propad s Dogvillem, ani úlet s Být či nebýt ji neodradily od toho, aby v trendu převádění kdysi slavných filmů bez přidané estetické či etické hodnoty pokračovala dál. Smutným dokladem je i Herzovo Deváté srdce.

„Milé“ žánrové obrázky někdejšího hororu. Principál Vladimíra Javorského foto: ND - Pavel Nesvadba

Film měl premiéru v roce 1979 a vše, od Hanzlíkova námětu a scénáře, přes Herzovo opatrné, ale přece jen ještě nápadité režisérské kouzelnictví, výbornou kameru Jiřího Macháně, originální výpravu manželů Švankmajerových, Hapkovu hudbu až po ďábelsky intrikujícího Juraje Kukuru v roli hlavního padoucha, mělo punc tehdejší doby.

Byl to jeden z možných, tehdy snad přijatelných i řemeslně slušně odvedených úniků z šedivé reality do předem povoleného snu, snu o vítězství studenta Martina nad zlou čaromocí dvorního astrologa, vládnoucího už tři sta let síni času a živícího se elixírem z lidských srdcí. Byl tu nejen „hvězdný“ Kukura, ale i tehdy ještě neokoukaní Julie Jurištová v roli zhypnotizované princezny Adrieny a Ondřej Pavelka jako mladý neohrožený Martin, který zázračně oživí osm mrtvých srdcí a podaří se mu zachránit i to deváté, totiž svoje, a vyvede probuzenou princeznu ze zakletí (ve finále ovšem, jak také jinak, upřednostní před zachráněnou aristokratkou dívku z lidu, Tončku).

To vše tenkrát snad překrylo kostrbatost motivací u obou hlavních hrdinů, v žánru pohádky povážlivou (aby nabyl platnosti třídní konec a Martin mohl pospíchat, ač na ni dočista zapomněl, za svou lidovou loutkářkou Tončkou, dá princezna nepochopitelně před svým zachráncem přednost dalšímu padouchovi). Co s tím vším provedl režisér - ve spolupráci s dalším scenáristou Janem Drbohlavem - dnes? A hlavně - co to všechno pohledává teď a tady, v roce 2011 na našem ND (čti: Nejdotovanějším divadle)?

Herci jsou v tom nevinně

Vidět v jednom měsíci produkce srovnatelně velkých kamenných scén z německy mluvících zemí a pak navštívit tuto dávno zastydlou, uměle ohřívanou českou kaši ve Stavovském, je docela šok.

„Pohádkové“ televizní hraní, důvěrně známé z (pseudo)realistických pohádkových šablon padesátých až osmdesátých let minulého století, poznamenává totiž celou inscenaci (možná s výjimkou Němcova střízlivě vedeného astrologa Aldobrandiniho a snad jediné povedené komediální kreace Filipa Rajmonta v epizodě Hrbáče). A to od lidově bodrého Šaška Ladislava Mrkvičky přes lidově „moudrého“ Principála Vladimíra Javorského (obě adjektiva možno libovolně zaměňovat, a přidat k nim ještě Tončku Pavly Beretové) až po Matáskova Hejtmana, kráčející to vyčpělou šarži zlého policajta - všechno to jsou podoby herectví z anno dazumal (k dokonalosti třídní idyly chyběl snad jedině Trautenberg).

Jan Drbohlav, Josef Hanzlík, Juraj Herz: Deváté srdce

Režie: Juraj Herz
Scéna: Šimon Caban
Národní divadlo, premiéra 25. 11. 2011

Herci jsou v tom však nevinně - nemohou za to, že snad v dobré víře poskytli svůj nemalý talent omylu dramaturgickému i režijnímu (oproti někdejší švankmajerovské filmové scénografii působí náhle uboze a bez jediného nápadu i Cabanova scéna: snad jedině kostýmy a ironizující choreografie dvorních tanců snesou přísnější měřítko).

Horší je vidět, jak ND mrhá mladými talenty. Viděl jsem v poslední době skvělé výkony Igora Orozoviče v Národním divadle moravskoslezském (Amadeus, Její pastorkyňa, Cenci) a čerstvou Blanche Lucie Žáčkové v Činoherním klubu řadím k výkonům roku: o to víc mi bylo líto, jak se první marně potýká s Martinem a druhá si neví rady s nehratelnou Princeznou Adrienou.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat