Pondělí 16. května 2022, svátek má Přemysl
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Divadlo Archa ukáže běloruské domácí vězení

Kultura

  12:02
PRAHA - Reportáží o tom, jak vypadá domácí vězení v současném Bělorusku, bude projekt s názvem Dva v Tvém domě, jehož dvě představení uvede koncem ledna pražské Divadlo Archa.

Projekt s názvem Dva v Tvém domě je inspirovaný skutečnými událostmi v Bělorusku. foto: Divadlo Archa

Inscenace ruského souboru Teatr.doc vznikla na základě skutečných událostí kolem běloruského opozičního prezidentského kandidáta Uladzimira Njakljajeva, který byl po volbách zatčen a začátkem tohoto roku odsouzen k domácímu vězení. Do dvoupokojového bytu se k němu a jeho ženě nastěhovali dva agenti běloruské státní bezpečnosti KGB.

Soubor Teatr.doc se zabývá tzv. dokumentárním divadlem a prezentuje se jako "divadlo, ve kterém se nehraje". Inscenace Dva v Tvém domě polemizuje s tezí, že oběť by měla vždy raději spolupracovat s pachatelem násilí. "Civilizace nám podsouvá jako normu takzvaný stockholmský syndrom," domnívá se autorka scénáře Elena Greminová. "Loajalitu k těm, kdo nás utiskují. V žádném případě nedráždi teroristy, násilníky, jen s nimi prosím spolupracuj. Nehraj si na partyzána. A tohle pravidlo ničí samo vědomí hrdinství. Ale i dnes je možno být hrdinou. O tom je naše představení."

Projekt měl premiéru v listopadu na festivalu Balticcircle v Helsinkách. Podpořilo jej například i estonské ministerstvo zahraničí. Po oba pražské hrací dny, tedy 29. i 30. ledna, se po představení uskuteční diskuse s tvůrci a odborníky na situaci v Bělorusku.

V lednu se představí Nikl i Dušek

Do nového roku vstoupí Archa 16. ledna reprízou inscenace výtvarníka a performera Petra Nikla Já jsem tvůj zajíc. Tento černobílý melodram, divadlo obrazů a koncert, pojatý jako autobiografická sonda do času, byl inspirován nafukovacími hračkami autorovy maminky Libuše Niklové.

Lednový program počítá i s produkcemi Divadla Vizita Jaroslava Duška a s večerem nazvaným Life show. Půjde o otevřenou zkoušku dvoudílného projektu Petry Tejnorové, který vzniká v rámci uměleckých rezidentur Archa.lab.

Začátkem února tam uvede brněnské Divadlo Husa na provázku slavný muzikál o velké lásce a ještě větší zradě Balada pro banditu. Inscenován byl režisérem Vladimírem Morávkem po třech desítkách let, v hlavních rolích se objeví Eva Vrbková a Jan Zadražil. Hned poté uvedou jeho členové další obnovenou premiéru - inscenaci s názvem Rozvzpomínání, kterou Ivo Krobot připravil podle Hrabalova románu Obsluhoval jsem anglického krále s Jiřím Pechou v titulní roli.

Dětství v Číně, současnost v Praze

Koncem února bude Divadlo Archa místem premiéry hry Sólo pro Lu. Tento intimní divadelní příběh vychází z autentických životních osudů čínské herečky, zpěvačky a tanečnice Jing Lu, a to od dětství v Číně až po její současný život v Praze. Příběh, plný tragických událostí, nepřízně osudu a zároveň odhodlané cesty za úspěchem, je konfrontován s globálními otázkami dnešního světa a ambivalentním vztahem západní společnosti k Číně, který se pohybuje od nekritického obdivu k tajemným východním kulturám až po strach z čínské ekonomické hegemonie.

Autoři: ,

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...