Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Do Varů přijela herečka Jiřina Bohdalová. Uvedla tu svůj film Ucho

Kultura

  15:06aktualizováno  19:03
KARLOVY VARY - Do dějiště mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech přijela herečka Jiřina Bohdalová. Odpoledne uvedla v Městském divadle jeden ze svých nejlepších snímků - Ucho z roku 1970. „Točit s Karlem Kachyňou byla čest,“ řekla o snímku několikrát. V závěru přehlídky převezme Bohdalová, která letos oslavila pětaosmdesátiny, Cenu prezidenta festivalu.

Jiřina Bohdalová na 51. ročníku MFF Karlovy Vary. foto:  Dan Materna, MAFRA

Bohdalová patří k nejúspěšnějším a divácky nejoblíbenějším českým herečkám všech dob. Na kontě má 84 celovečerních filmů a přibližně stejný počet rolí ztvárnila v televizních snímcích a seriálech. Zazářila už jako dítě například ve veselohře Madla zpívá Evropě (1940). Po ukončení studií na pražské DAMU dostala od Jana Wericha nabídku na angažmá v Divadle ABC. Od roku 1967 se stalo její domovskou scénou Divadlo na Vinohradech, jehož členkou byla až do roku 2004. Nyní hraje v Divadle na Jezerce. Za celoživotní mistrovství v oboru činohra získala v roce 2010 Cenu Thálie.

Jiřina Bohdalová na 51. ročníku MFF Karlovy Vary.
Jiřina Bohdalová na 51. ročníku MFF Karlovy Vary.

Ve filmu a v televizi patří k herečkám, pro něž se píší role takzvaně „na tělo“. Ztvárnila desítky komediálních postav (Až přijde kocour, Král Králů, Komedie s klikou, Bílá paní, Dáma na kolejích, Světáci, Čtyři vraždy stačí, drahoušku, Ženy v ofsajdu) i rolí dramatických (Ucho, Byli jsme to my, Corpus Delicti). Za hlavní role v pohádce Nesmrtelná teta (1993) a dramatu Fany (1995) si odnesla České lvy.

Humor se naučit nedá

V rozhovoru pro festivalový deník dnes Bohdalová uvedla, že humor se naučit nedá. „Herectví možná trošku ano, humor ne. Ten máte buď v sobě, nebo ho vyrábíte, jenže potom je to šaškování a pitvoření. Humor musí vyvěrat zevnitř, jak vnímáte život. Někdy se zrodí i životu navzdory,“ řekla Bohdalová v rozhovoru s Veronikou Bednářovou.

Diváci si ji oblíbili v televizních filmech, inscenacích, pohádkách i v seriálech jako třeba Taková normální rodinka, F.L.Věk, Chalupáři, Přítelkyně z domu smutku, Návštěva staré dámy, Četnické humoresky, Pojišťovna štěstí, Ach ty vraždy a Každý milion dobrý. Také propůjčila svůj nezaměnitelný hlas mnoha kresleným pohádkovým postavičkám.

Radoslav Brzobohatý a Jiřina Bohdalová ve filmu Ucho (1970)

Dosud poslední hlavní filmovou rolí byla hořká komedie Jiřího Stracha Vrásky z lásky (2012), v níž se po mnoha letech opět setkala s hereckým partnerem Radoslavem Brzobohatým.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat