Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Snímek Emigranti je o touze a traumatech. Historie pomáhá chápat dnešek, říká norský režisér

Rozhovory s osobnostmi

  5:00
Premium
Uznávaný norský režisér Erik Poppe se chopil nového filmového zpracování románové ságy Vilhelma Moberga Emigranti. Snímek, který zahajoval přehlídku Scandi a příští týden vstoupí do českých kin, ukazuje na dávném příběhu skandinávských vystěhovalců do Ameriky nadčasovou lidskou touhu po svobodě a lepším životě i traumata, jež přináší odluka od domova a známého prostředí.

Erik Poppe foto: FILM EUROPE

Sérii románů o emigrantech z poloviny 19. století napsal švédský prozaik a dramatik Vilhelm Moberg o století později, tetralogie vyšla postupně v letech 1949–59. Záhy se z ní stala pevná součást severského literárního kánonu a počátkem 70. let vytvořil švédský režisér Jan Troell její úspěšnou filmovou podobu, v níž hlavní role vystěhovalce Karla Oskara a jeho manželky Kristiny ztvárnili Max von Sydow a Liv Ullmannová. Po dalších padesáti letech je tu nové zpracování, kde si zahrála mimo jiné i švédská popová hvězda Tove Lo.

Lidovky.cz: Proč je dnes důležité znovu převyprávět tenhle příběh?
Musím se přiznat, že zprvu jsem si tím nebyl vůbec jistý. Jan Troell natočil filmy, které dodnes zůstávají mistrovskými díly, zahrnují všechny čtyři romány a trvají dohromady skoro sedm hodin. Co k tomu dodat? Proto jsem také tuhle práci nejprve odmítl. Požádali mě ale, abych si ty romány alespoň ještě jednou přečetl.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat