Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hudebníci z Ensemble Inégal připomenou barokní Kroměříž

Kultura

  14:10
PRAHA - Ve čtvrtek 10. listopadu se bude ve Velkém sále Pražského Hlaholu konat ojedinělý koncert z cyklu České hudební baroko - objevy a překvapení 2011. Zazní díla J. H. Schmelzera, H. I. Bibera a a dalších.

Soubor barokní hudby Ensemble Inégal foto: Ensemble Inégal

Tentokrát soubor Ensemble Inégal s dirigentem Adamem Viktorou připravil  české novodobé premiéry hned několika titulů z děl dochovaných v Lichtenštejnově hudební sbírce v Kroměříži.

Ta představuje největší soubor raně barokní hudby ve střední Evropě a obsahuje mnoho dochovaných kompozic středoevropských skladatelů jako J. H. Schmelzer, H. I. Biber, G. Muffat  a také známých českých autorů této epochy, např. P. J.  Vejvanovského.

Největším magnetem bude provedení Nešpor českého rodáka H. I. Bibera a instrumentálních děl J. H. Schmelzera a P. J. Vejvanovského v obsazení velkého raně barokního orchestru a sboru. Spoluúčinkovat bude také německý soubor Harmonie Unniverselle s houslistou Florianem Deuterem a řada dalších hostů.

Posluchači se mohou těšit na ojedinělé výkony bohatě obsazené skupiny dechových nástrojů v čele s jedním z nejlepších trumpetistů současnosti, Hannesem Ruxem.

Soubor barokní hudby Ensemble Inégal

Jak bylo v Kroměříži v 2. polovině 17. století zvykem, zazní tentokrát hudba nejen rozjímavá, hluboká nebo virtuozní, ale také hudba slavnostní a majestátní, při níž se zaskví souzvuk trumpet, pozounů, cinků a tympánů.

"Naprostá většina veškeré barokní hudby už byla dávno objevena, pokud to tak vůbec můžeme říci, respektive v určitých kruzích, které nejsou před nikým uzavřené, se už dlouho dobře ví o její existenci, v mnoha případech máme k dispozici dokonce skvěle zpracované katalogy a víme i přesně, kde se dotyčné hudební materiály nacházejí," popisuje badatelské úsilí sbormistr Adam Viktora. " Celá věc je tak neuvěřitelně jednoduchá, že stačí hudbu po staletí čekající na svého interpreta vzít a zahrát a zazpívat ji. Je jen třeba  se snažit o to, abychom také věděli kterou, proč a jak."

Ensemble Inégal

Od svého založení v roce 2000 se barokní soubor Ensemble Inégal profiluje jako těleso, které se zabývá interpretací staré hudby od renezance po romantizmus. Inégal – nestejný – znamená kromě proměnlivosti v obsazení také stylovou všestrannost. Dnes se Ensemble Inégal řadí k vyhledávaným hudebním souborům, za dobu svého působení se mu podařilo vzbudit zájem hudební veřejnosti a získat mnoho ohlasů odborné kritiky v Evropě i v USA.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Mohlo by vás zajímat