Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Exkluzivita nejen pro zasvěcené. Ostrava se na čtyři dny stává velkoměstem nové opery

Kultura

  17:00
OSTRAVA - Čtyři světové premiéry čekají návštěvníky třetího ročníku bienále festivalu nové opery v Ostravě. Dny nové opery neboli NODO (New Opera Days Ostrava) je ojedinělá akce, která na Moravu přivede špičkové autory a interprety z prostředí soudobé vážné hudby. Šest operních představení během čtyř dní se uskuteční od 27. do 30. června ve Starých koupelnách Provozu Hlubina, kulturním centru Cooltour, Divadle Antonína Dvořáka a Divadle Jiřího Myrona.

Dirigent a skladatel Petr Kotík, iniciátor vzniku Ostravského centra nové hudby. foto: Ostravské centrum nové hudby

Festival organizuje Ostravské centrum nové hudby, které vzniklo v roce 2000 díky iniciativě Petra Kotíka jako vyústění série koncertů s Janáčkovou filharmonií Ostrava, na kterých zazněly skladby Earla Browna, Johna Cage, Alvina Luciera, Pauline Oliveros, Martina Smolky a Karlheinze Stockhausena.

Letos NODO zahájí dvěma díly György Ligetiho Aventures a Nouvelles Aventures a světovou premiérou taneční opery Petra Kotíka William William. Tato novinka českoamerického skladatele s texty Nathalie Babel, Williama Shakespeara a Pabla Picassa je napsána pro newyorské houslové duo String Noise, pět tanečníků (choreografie Lucie Hayashi), tři zpěváky a vypravěčku.

Zkouška opery Petra Kotíka William William v Provozu Hlubina.

Druhý festivalový den bude patřit světové premiéře opery At the Waters of Lethé mladé mezinárodní tvůrčí dvojice, kterou tvoří íránský skladatel Idin Samimi Mofakham a polská skladatelka a libretistka Martyna Kosecká. V režijním zpracování Eweliny Grzechnik a Marty Gradzke bude Léthé „soudit“ skutky pěti postav. Spolu s otázkou Proč?, kterou opera nastoluje jako své hlavní téma, vyvstává ještě druhá: Jednal jsem správně?

Další světová premiéra se uskuteční ve čtvrtek - Táhlý zvlněný pohyb podélného předmětu českého skladatele a vědce Petra Cíglera na libreto a v režii Petra Odo Macháčka. Inscenace zkoumá vztahy mezi ženou, mužem a chřestýšem v jejich společném domě.

Zkouška opery Petra Ciglera.

Dále bude ve čtvrtek k vidění a poslechu humorné melodrama anglického skladatele Richarda Ayrese No. 42 “In the Alps”. Ayersova hudba se vyznačuje jak humorem a nadsázkou, tak precizní prací s orchestrem. Komický kus stojí na virtuózním výstupu sopranistky Lydie Brotherton a trumpetisty Jánose Elmauera i Ostravské bandy v roli „herců“. Operní žánr si poprvé vyzkouší inscenační tandem ze Studia Hrdinů – Jan Horák a Michal Pěchouček.

Zkouška opery Richarda Ayrese.

Festival uzavře opera jednoho z nejvýraznějších poválečných skladatelů Iannise Xenakise. V Ostravě bude provedena interpretačně náročná opera Oresteia na motivy stejnojmenné Aischylovy tragédie. Hudební drama vzniklo pod inscenačním vedením tandemu Jiří Nekvasil a David Bazika.

NODO (27. - 30. 6. 2016

NODO se koná za účasti pěvců z České republiky, Německa, USA, Iránu, Polska, Itálie a Maďarska. Svou práci představí režiséři Katharina Schmitt, Marta Gradzka a Ewelina Grzechnik, Petr Odo Macháček, režisérský tandem Jan Horák a Michal Pěchouček a inscenátoři Jiří Nekvasil a David Bazika. Spoluúčinkuje Canticum Ostrava se sbormistrem Jurijem Galatenkem, dětský sbor Permoníček a členové baletního souboru NDM. Role operního orchestru se ujme mezinárodní Ostravská banda s dirigenty Petrem Kotíkem, Ondřejem Vrabcem a Rolfem Guptou. Cizojazyčná libreta budou opatřena českými titulky. Půl hodinu před každým představením se koná s tvůrci úvod k opeře.

Zkouška opery Richarda Ayrese.
Zkouška opery Petra Ciglera.
Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!