Středa 28. září 2022, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Festival Ibérica oslaví jubileum s legendami kytarového flamenka

Kultura

  12:30
PRAHA / BRNO - Desáté pokračování přehlídky španělské kultury představí mezi 13. a 17. srpnem své umělce na koncertech v Praze, Brně, Boskovicích a Letovicích.

Flétnista Jorge Pardo foto: SMART Communication

Oslava desátého výročí festivalu proběhne za přítomnosti opravdových mistrů hudebního žánru flamenco. Návštěvníci se mohou těšit na dlouholetého klíčového spoluhráče Paca de Lucíi, flétnistu a saxofonistu Jorge Parda, a kytarového virtuoza par excellence Gerarda Núñeze ve společnosti fenomenální tanečnice Carmen Cortésové.

Jorge Pardo, čerstvě ověnčený prestižní cenou francouzské akademie „hudebník roku“, přiveze na Ibériku svůj nejnovější projekt Huellas. Bravurního hráče, který je zásadní postavou stylu flamenco-jazz, doprovodí na flamenkovou kytaru legendární Josemi Carmona.

Dárek k výročí

Výjimečný kytarista Gerardo Núñez a jedna z nejzásadnějších tanečnic současného Španělska Carmen Cortésová uhranuli fanoušky flamenca už při prvním vystoupení v ČR na Ibérice 2006. „Tentokrát k nám Gerardo zavítá posílen o rytmický tandem, ve kterém mu budou virtuozními sekundanty kontrabasista Pablo Martín a perkusionista El Cepillo,“ upřesňuje dramaturg festivalu Petr Vít.

Přítomnost flamenkového páru Carmen Cortés - Gerardo Núñez na závěrečném galakoncertě v Boskovicích je vyvrcholením úspěšné desetileté mise pořadatelů festivalu Ibérica na poli flamenka a španělské kultury v Česku vůbec.

Hvězdné dílny

„O slavnostní zahájení Ibériky 2013 se postará 13. srpna v Boskovicích brilantní flamenkový kytarista nejmladší generace Carlos Piñana ve společnosti tanečníka Davida Péreze a perkusisty Michala Cáby,“ přibližuje programovou nabídku Vít. Piñana i Pérez budou navíc lektory vícedenních workshopů. Novinkou bude masterclass hlavních hvězd letošního festivalu, Gerarda Núñeze a Carmen Cortésové.

Doprovodný program okoření festivalové dění projekcemi španělské a iberoamerické kinematografie, výstavou španělské výtvarnice Carmen Cóloganové, ochutnávkami španělských vín a delikates či večerními fiestami. Milovníky módy čeká flamenkový bazar v Zámeckém skleníku, zájemce o zdokonalení se ve španělštině zase intenzívní kurz španělštiny pod vedením rodilých mluvčích.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Pavlína: Moje práce je báječná. Z obyčejných žen dělám neobyčejné
Pavlína: Moje práce je báječná. Z obyčejných žen dělám neobyčejné

Realizovat se a přitom si vydělávat a dělat něco, co má smysl. Takovou výzvu přijala Pavlína Heyduková, která už téměř 20 let dělá, podle svých...