Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Festival Ibérica oslaví jubileum s legendami kytarového flamenka

Kultura

  12:30
PRAHA / BRNO - Desáté pokračování přehlídky španělské kultury představí mezi 13. a 17. srpnem své umělce na koncertech v Praze, Brně, Boskovicích a Letovicích.

Flétnista Jorge Pardo foto: SMART Communication

Oslava desátého výročí festivalu proběhne za přítomnosti opravdových mistrů hudebního žánru flamenco. Návštěvníci se mohou těšit na dlouholetého klíčového spoluhráče Paca de Lucíi, flétnistu a saxofonistu Jorge Parda, a kytarového virtuoza par excellence Gerarda Núñeze ve společnosti fenomenální tanečnice Carmen Cortésové.

Jorge Pardo, čerstvě ověnčený prestižní cenou francouzské akademie „hudebník roku“, přiveze na Ibériku svůj nejnovější projekt Huellas. Bravurního hráče, který je zásadní postavou stylu flamenco-jazz, doprovodí na flamenkovou kytaru legendární Josemi Carmona.

Dárek k výročí

Výjimečný kytarista Gerardo Núñez a jedna z nejzásadnějších tanečnic současného Španělska Carmen Cortésová uhranuli fanoušky flamenca už při prvním vystoupení v ČR na Ibérice 2006. „Tentokrát k nám Gerardo zavítá posílen o rytmický tandem, ve kterém mu budou virtuozními sekundanty kontrabasista Pablo Martín a perkusionista El Cepillo,“ upřesňuje dramaturg festivalu Petr Vít.

Přítomnost flamenkového páru Carmen Cortés - Gerardo Núñez na závěrečném galakoncertě v Boskovicích je vyvrcholením úspěšné desetileté mise pořadatelů festivalu Ibérica na poli flamenka a španělské kultury v Česku vůbec.

Hvězdné dílny

„O slavnostní zahájení Ibériky 2013 se postará 13. srpna v Boskovicích brilantní flamenkový kytarista nejmladší generace Carlos Piñana ve společnosti tanečníka Davida Péreze a perkusisty Michala Cáby,“ přibližuje programovou nabídku Vít. Piñana i Pérez budou navíc lektory vícedenních workshopů. Novinkou bude masterclass hlavních hvězd letošního festivalu, Gerarda Núñeze a Carmen Cortésové.

Doprovodný program okoření festivalové dění projekcemi španělské a iberoamerické kinematografie, výstavou španělské výtvarnice Carmen Cóloganové, ochutnávkami španělských vín a delikates či večerními fiestami. Milovníky módy čeká flamenkový bazar v Zámeckém skleníku, zájemce o zdokonalení se ve španělštině zase intenzívní kurz španělštiny pod vedením rodilých mluvčích.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

TURBO ÚKLID: Přihlaste se do testování jedinečných mopů od Viledy
TURBO ÚKLID: Přihlaste se do testování jedinečných mopů od Viledy

Chcete mít vytřeno raz dva? Přejděte na TURBO! Otestujte s eMiminem třásňový mop s mikrovlákny Vileda TURBO. Nový mop čeká na 10 z vás.