Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Tisíce lidí běžely v Pamploně s býky. Několik se jich zranilo

Magazín

  10:30aktualizováno  10:45
PAMPLONA - Několik tisíc odvážlivců si brzy ráno vyzkoušelo odvahu a štěstí v tradičním běhu s býky, které v rámci každoročních oslav svatého Fermína poprvé vypustili do ulic severošpanělského města Pamplona. Zdravotníci přes velký počet běžců přitom ošetřili jen dva zraněné, šestice býků při adrenalinové kratochvíli nikoho na rohy nenabrala.

Běh s býky v Pamploně. foto: Reuters

Mluvčí Červeného kříže sdělil, že jeden člověk utrpěl zranění na levé paži a byl převezen do nemocnice. Další člověk byl podle agentury AP ošetřen s vykloubeným ramenem.

Běh s býky v Pamploně.

Během prvního letošního běhu nastala chvíle napětí, když poslední ze skupiny býků změnil směr a obrátil se směrem k běžcům. Nakonec se ale dostal do arény, aniž někoho ohrozil.

K běhu s býky patří převážně červená a bílá barva.

Oslavy svatého Fermína začaly v Pamploně v sobotu a potrvají do 14. července. Dvousettisícové město zaplavila převážně bílá a červená barva, do které se místní obyvatelé pravidelně oblékají. Každý rok se na běh s býky přijíždí podívat i davy zvědavců.

Tradice běhu s býky sahá až do 16. století.

Tradice sahá do 16. století a rozvinula se z původně obyčejného přesouvání býků do arén před konáním večerní koridy. Od roku 1911, kdy se začaly vést oficiální záznamy, přišlo při bězích s býky 15 lidí o život.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!